Že od začetka zime skoraj vsak dan poslušamo o obremenjenosti ozračja s takšno in drugačno svinjarijo, pri čemer pa hitro pozabimo na kakovost zraka v naših domovih. Ta je po britanski raziskavi sodeč močno zastrupljen.
Zaprta okna in osvežilec zraka v vtičnici
V zadnjih letih močno težimo h kar najbolj popolni zatesnitvi in izoliranosti naših domov, kar zmanjšuje porabo energije in posledično prinaša prihranek pri stroških ogrevanja in hlajenja. Le redko pa se pogovarjamo o tem, da skupaj s toploto v stanovanjih ohranjamo tudi zrak, z njim pa tisoče različnih snovi. Od izpuhov peči, plinskega bojlerja in kamina, pa do kemikalij, ki se sproščajo iz osvežilcev zraka in dišečih sveč. Vse te snovi morda niso strupene v prezračenem prostoru, a roko na srce, odkar več nimamo starih oken in vrat, je prepiha v stanovanju zelo malo – premalo.
Strokovnjaki že lep čas opozarjajo na škodljivost nekaterih izdelkov, s katerimi izboljšamo vonj v bivalnih prostorih. Ti vsebujejo nešteto kemikalij, ki se v neprezračenem prostoru dolgo zadržujejo, mi pa jih vdihujemo. Odmevna britanska raziskava opozarja, da lahko skoraj 100 tisoč smrtnih primerov v EU letno pripisujemo onesnaženosti zraka V BIVALNIH PROSTORIH. Torej ne zunanjega zraka, ki ga onesnažujejo promet, industrija in individualna kurišča, temveč zrak v naših dnevnih sobah, spalnicah in kopalnicah.
Kemijske sestavine v osvežilcih zraka, čistilih, kozmetičnih izdelkih, sprejih proti muham in mravljam, odganjalcih komarjev in drugih razpršilih in hlapljivih snoveh ter izpusti slabo delujočih plinskih grelcev, kurišč in podobno, zastrupljajo zrak v naših hišah in stanovanjih. Limonene na primer, snov, ki osvežilcem, svečam in parfumom da vonj po limoni, se v naših pljučih spreminja v rakotvorni formaldehid. Formaldehid izhlapeva tudi iz nekaterih lepil, ki so jih uporabili pri izdelavi pohištva in mnogih tkanin. Zrak v naših domovih torej onesnažuje veliko število različnih virov.
Rešitev? Ne bo enostavna. Redno vzdrževanje kurilnih naprav, uporaba čim manj nepotrebnih razpršil – najprej zavrzite deodorant v spreju in osvežilec prostora – in redno zračenje, so le prvi ukrepi.
Zračenje pa v zimskih mesecih, ko zrak dobesedno smrdi po kurjenju, ne bo dosti pomagalo. Dolgoročni ukrepi pa bodo morali temeljiti na zakonski ureditvi sestavin v omenjenih izdelkih in prizadevanjih lokalnih skupnosti in države za čistejši zrak v mestih (da bomo lahko zračili).
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej