Edinstven “rumeni” otok v Sredozemlju
Susak, majhen in precej divji otok v Kvarnerskem zalivu, je zaradi svojega nastanka in videza prav poseben naravni fenomen, saj je povsem prekrit s finim rumenkastim peskom, ki so ga na apnenčaste plošče nanesli vetrovi. Mnogi popotniki, pomorščaki in znanstveniki zatrjujejo, da nikjer v Sredozemlju ni moč najti podobnega otoka. Edinstven pa ni le njegov videz: zaradi izolacije od drugih otokov so njegovi prebivalci ohranili tudi prav posebne običaje in celo svoj govor.
Otok brez avtomobilov
Če želiš miren in morda nekoliko bolj robizonski oddih, je lahko Susak odlična izbira zate. Na otoku, ki ima eno samo mesto, so namreč glavna pevozna sredstva samokolnice, o avtomobilih pa ni ne duha ne sluha. Prav tako na Susku ne boš našel nočnih lokalov, diskotek ali hotelov, temveč le manjše zasebne apartmaje. Če si na dopustu želiš več vrveža in »civilizacije«, se na Susak odpravi le na enodnevni izlet, nastanjen pa si lahko recimo na sosednjem Lošinju ali kakšnem drugem od Kvarnerskih otokov. Pri načrtovanju počitnic in orginaziciji izletov ti bo v veliko pomoč spletna stran Turistične skupnosti Kvarner.
Prva mini krilca na svetu
Susak daleč naokoli slovi po svoji edinstveni narodni noši, ki vključuje živopisana kratka krilca, ki so jih prebivalke Suska že od nekdaj nosile krepko nad koleni. Za krila, imenovana “kamižote”, Suicanke s ponosom pravijo, da so bile prve minice na svetu.
Čudoviti plitki peščeni zalivi
Mnoge obiskovalce, predvsem družine z otroki, na Susku navdušujejo plitki peščeni zalivi, v katerih voda še po nekaj sto metrih sega komaj do pasu.
Prebivalci Suska se poročajo le med seboj
Danes Susak sicer šteje le še slabih 200 prebivalcev, saj se jih je velika večina izselila v Ameriko, kjer jih danes največ prebiva v zvezni državi New Jersey. A nekoč so prebivalci Suska veljali za povsem izolirano skupnost, katere pripadniki so se poročali izključno med seboj, zato tudi poroke med brati in sestrami ter drugimi sorodniki niso bile nobena redkost.
Priimke prebivalcev lahko preštejemo na prste
Posledica medsebojnega poročanja je tudi zanimivo dejstvo, da na otoku prevladujejo trije priimki v nekaj različnih izvedbah, o čemer se lahko prepričaš s sprehodom po otoškem pokopališču.
Jezik, ki ga nihče ne razume
Zaradi izolacija od drugih otokov se je na Susku ohranilo zanimivo arhaično narečje, ki ga le stežka razumejo celo prebivalci sosednjih otokov, zaščiteno pa je tudi kot premična kultirna dediščina.
In kako prideš na izoliran otoček?
Večina obiskovalcev na Susak pripluje iz Malega Lošinja z redno ladijsko linijo Jadrolinije, lahko pa se tudi vkrcate na katamaran v Reki.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej