2. svetovna vojna je v tehnološkem smislu prinesla velike korake naprej v razvoju letalske tehnologije – veliko priložnosti za praktično testiranje letal in seveda finančna pomoč države sta prinesla nova dognanja v aerodinamiki in razvoju novih motorjev. Ob koncu 2. svetovne vojne je bilo jasno, da bodo reaktivna letala spodrinila prejšnje generacije, vrhunec procesa, ki se je začel tekom vojne, pa je bil Messerschmitt Me 262, prvo serijsko reaktivno letalo. Eksperimentalna vojaška letala so raziskovala najrazličnejše konfiguracije letal, od takšnih, ki bi jih še danes smatrali za moderne, do tako nenavadnih, da so nekateri pomislili, da se gradijo leteči krožniki.
Horten Ho 229
Nemški Ho 229 je bilo prvo reaktivno letalo v obliki letečega krila in bilo namensko izdelano tako, da bi bilo čim težje zaznano z radarjem. Kot tako je neposredni predhodnik današnjega stealth bombnika B-2. Korenine tega eksperimentalnega letala segajo še v 30. leta 20. stoletja, ko sta se oblikovalca brata Horten še ukvarjala z jadralnimi letali, katerih razvoj je podpirala nemška vlada – zaradi Versajskega sporazuma Nemčija namreč ni smela razvijati vojaških letal. S hitrostjo več kot 1000 km/h je bil Horten Ho 229 najbližje idealnemu letalu nemškega zračnega poveljstva.
F-82 Twin Mustang
Paradni konj ameriške letalske industrije med 2. svetovno vojno je bil P-51 Mustang, ki je bil standardni lovec zračnega poveljstva. Njegova največja pomanjkljivost je bila, da je omagal na daljše proge, saj ni mogel nositi dovolj goriva za napade globoko na Japonsko. F-82 Twin Mustang je temeljil na P-51 oziroma je bil sestavljen iz dveh P-51, povezanih s sredinskim krilom. V začetnih modelih je lahko pilot letalo upravljal iz katerekoli kabine, kasneje sta bili kabini namensko ločeni za pilota (levo) in radarskega operaterja (desno). Takrat še eksperimentalno letalo je zamudilo priložnost sodelovati v 2. svetovni vojni, saj so dokončana letala zaman čakala motorje, je pa letelo v korejski vojni do leta 1950.
J7W Shinden
Japonski J7W še danes izgleda kot vozilo, zgrajeno za hitrost. Kar tudi je. Eksperimentalno letalo je bilo namenjeno prestrezanju ameriških bombnikov nad japonskim otočjem, zaradi česa je moralo biti hitro in okretno, kar je omogočala za tiste čase nenavadna konfiguracija kril – sprednja krila so bila manjši stabilizatorji, zadnja pa večja vzgonska krila. Z novimi reaktivnimi motorji v mislih je bil propeler montiran zadaj, kar bi omogočalo, da se pri nadgradnji na novejšo tehnologijo dizajn ne bi spremenil. Svoj prvi testni polet je letalo doživelo 3. avgusta 1945, tik pred predajo Japonske in koncem vojne.
XF5F Skyrocket
Razvoj tega ameriškega prestreznika se je začel že pred 2. svetovno vojno, prvi polet pa je prototip tega letala izvedel leta 1940. Letalo je bilo edinstveno po izgledu, saj trup letala ni segal pred sprednja krila. Pravzaprav je izgledalo, kot bi propelerska motorja izmaknila krila izpod trupa in hotela z njimi pobegniti pred samim letalom. Dizajn tega eksperimentalnega letala so pestile različne težave, dokler se konfiguracija ni izkazala za neprimerno. Enosedežnik je odslužil svoj namen kot prototip za kasnejšega lovca XF7F, ki je bil po izgledu dosti bolj običajen.
Blohm & Voss BV 141
Inovativnost nemških letalskih oblikovalcev so najbolje ponazarjali nesimetrični prototipi oblikovalca Richarda Vogta. Zahteve po bombniku z enim samim motorjem se je oblikovalec lotil tako, da je kabino ločil od motorja in trupa letala ter jo obesil z desnega krila. Kljub temu, da bi pričakovali, da je takšna konfiguracija nestabilna, je prototip pokazal, da je izredno stabilno in okretno. Prednosti letala so bila, da je pilotska kabina imela boljši razgled ter da je bila konstrukcija enostavnejša, saj trup letala ni bil toliko obremenjen. Richard Vogt je postal skorajda obseden z nesimetričnimi letali, saj se je do konca vojne posvetil izključno takšnim letalom.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej