Kritikov družbenega omrežja Facebook preimenovanje krovnega podjetja, ki bo po novem namesto imena Facebook nosilo ime Meta, ni prepričalo. Verjamejo namreč, da želi Facebook s to potezo le odvrniti pozornost od številnih težav in kritik, s katerimi se sooča.
Po številnih škandalih želijo očistiti svojo javno podobo
Prvi mož ameriškega spletnega velikana Facebook Mark Zuckerberg je v četrtek povedal, da so ime krovnega podjetja spremenili v Meta. Njihova spletna družbena omrežja oziroma aplikacije Facebook, Instagram in Whatsapp medtem ohranjajo zdajšnja imena, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.
Do spremembe imena prihaja v času, ko se podjetje sooča s hudo krizo največjega spletnega družbenega omrežja na svetu in se obenem skuša usmeriti tudi na nova področja delovanja, kot je med drugim svet virtualne resničnosti oziroma metaverse. V podjetju so pred kratkim napovedali, da nameravajo v EU za ta namen zaposliti 10.000 ljudi.
Facebook je nedavno pretresel škandal, potem ko je žvižgačka Frances Haugen medijem predala zajeten kup internih dokumentov, ki zdaj objavljajo neprijetne podrobnosti. Med drugim poročajo, da se vodstvo podjetja osredotoča le na dobiček, pri tem pa zanemarja škodljive posledice svojih storitev za posameznike in družbe.
Analitiki sicer menijo, da gre pri preimenovanju za prozoren poskus spreminjanja teme. “Facebook je največja svetovna platforma družbenega medija, ki je obtožen ustvarjanja škodljivega izdelka za ljudi in družbo. To je podobno kot takrat, ko je British Petroleum (BP) spremenil ime /…/, da se izogne kritikam zaradi škode, ki jo je povzročil okolju. Ne morejo kar tako opustiti odgovornosti z novim imenom,” je za ameriško tiskovno agencijo AP izjavila svetovalka za marketing Laura Ries.
Organizacija The Real Facebook Oversight Board, ki skrbno spremlja ravnanje Facebooka, pa je sporočila, da sprememba imena ne spreminja realnosti. “Facebook uničuje našo demokracijo in je največji svetovni kramar z dezinformacijami in sovraštvom. Sprememba imena ne sme odvrniti pozornosti od preiskav, regulacij in pravega neodvisnega nadzora, ki ga Facebook potrebuje,” je sporočila organizacija.
Zuckerberg nasprotno meni in vztraja, da razkritja v medijih predstavljajo nepošteno kritiko. “Danes nas vidijo kot družbeni medij, vendar pa smo v genih podjetje, ki gradi tehnologijo za povezovanje ljudi,” je zatrdil.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej