“Mislim, da smo zaenkrat opravili le 10 odstotkov zelo dolge poti proti bolj varnim družbenim omrežjem,” je opozoril vodja oddelka za tehnologijo pri Nacionalnem odboru ameriške demokratske stranke (DNC) Raffi Krikorian.
Konec potiskanja glav v pesek?
Po njegovi oceni tehnološki giganti trenutno niso dovolj aktivni na tem področju, poroča francoska tiskovna agencija AFP. “Vdiranje je ena tistih stvari, ki jih ne bomo odkrili. Če se dogaja vdor, ga ne bomo videli, medtem pa lahko dnevno opazujemo širjenje dezinformacij,” je dodal Krikorian.
Krikorian je bil le eden od številnih strokovnjakov, ki so v četrtek na konferenci Web Summit pozvali k večji regulaciji interneta in družbenih omrežij.
Oče svetovnega spleta Tim Berners-Lee je pozval podjetja in vlade, naj oblikujejo novo “pogodbo” za splet, da bi postal internet varen in dostopen za vse.
Tudi žvižgač Christopher Wylie, ki je razkril afero okoli Cambridge Analytica, je pozval k večji vladni regulaciji družbenih omrežij in spletnega oglaševanja. Predlagal je še, da bi morali biti znanstveniki, ki se ukvarjajo z obdelavo podatkov, podvrženi etičnemu kodeksu, kakor so na primer zdravniki.
Afera okoli Cambridge Analytica o zlorabi podatkov je bila budnica, je dodala evropska komisarka za pravosodje Vera Jourova. “Prišel je čas, da se nagovori netransparentno politično oglaševanje in zlorabo osebnih podatkov. V našem spletnem življenju grožnja zaradi vmešavanja in manipulacije še nikoli ni bila tako visoka,” je povedala.
Soustanovitelj Twitterja Ev Williams je pojasnil, da se družbena omrežja zavedajo negativnih posledic svojih sistemov ter da je treba storiti več, da se zaščiti ljudi pred dezinformacijami in zlorabami. Sicer upa, da se bo področje čim prej reguliralo, a je opozoril, da bo težko najti pravo pot.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej