Solarni kolektor Rawlemon Bataray, ki so ga pred kratkim predstavili javnosti, temelji na principu zbiranja svetlobe s pomočjo okrogle leče. Naprava je tako zmogljiva, da lehko izkorišča celo mesečino.
Napredna solarna tehnologija
Solarni tehnologiji na poti stoji kar nekaj ovir, da bi se uveljavila kot glavni vir energije. Glavni je zagotovo visok cena solarnih celic. Nov koncept, ki ga je predstavil nemški arhitekt Andreas Broessel, pa s pomočjo okrogle leče svetlobo skoncentrira do te mere, da je potrebnih veliko manj dragih fotovoltaičnih celic na enoto električne energije.
Druga težava običajnih sončnih celic je tudi vremenska odvisnost, saj zaradi slabšega izkoristka potrebujejo jasno vreme. Rawlemon Betaray pa je tako zmogljiv, da lahko izkoristi tudi najšibkejšo svetlobo – tako v oblačnem vremenu, kot ponoči ob mesečini.
Broessa, ki je prototip kolektorja postavil v Barceloni, so navdihnile hčerkine frnikule. S pomočjo sodobnih polimerov je izdelava ogromne okrogle leče danes precej ugodnejša, kot nekoč, ko bi morali uporabiti steklo – poleg tega pa je tudi dovolj lahka, da jo lahko izdelajo tudi v zelo velikih razsežnostih in jo je vseeno moč prestavljati. Izumitelj napoveduje, da bomo tovrstne solarne kolektorje kmalu imeli vsi na svojih dvoriščih, vrtovih in strehah.
Ker je za pretvorbo zgoščenega svetlobnega snopa dovolj že majhna površina fotovoltaičnih celic, je tehnologija neprimerno ugodnejša in okolju prijazna, kot pri običajni rabi sončnih celic (ki ponavadi pokrivajo cele strehe, da bi zagotovile omembe vreden izkoristek). Naprava ima tudi sledilni senzor, ki sončne celice na dnu krogle pomika glede na položaj sonca (oz. lune).
Nov kolektor bolj, kot na miniaturno solarno elektrarno, spominja na urbano skulturo.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej