Nova tehnologija namreč omogoča tiskanje zelo tankih plasti vezij na različne površine; predstavljaj si zaslon, ki bo po teži in debelini podoben listu papirja. Podobna tehnologija se že uporablja za tiskanje organskih sončnih celic in OLED zaslonov na mobilnih telefonih.
Tehnologija tiskanja vezij je zaenkrat še draga
Tehnologija tiskanja vezij je zaenkrat še draga, saj za oddajanje svetlobe ali energije vezja potrebujejo prevodnike. Trenutno so to elementi, kot so kalcij, magnezij in litij, te kovine pa so zelo reaktivne – ob najmanjšem stiku s kisikom ali vlago oksidirajo in postanejo za tehnologijo neuporabni. Potrebne so torej posebne delovne razmere pri izdelavi, končni produkt pa mora biti zaščiten z debelimi plastmi stekla in drugimi, dražjimi materiali. Iz tega razloga so fotovoltaične celice in zasloni težki in dragi.
Rešitev je zamenjava visoko reaktivnih kovin s stabilnimi organskimi polimeri
Revija Science je objavila nove ugotovitve znanstvenikov, ki so uspešno prevlekli zelo tanek sloj polimerov (od 1 do 10 nanometrov) na površino prevodnega materiala in s tem ustvarili delujoče in kemično stabilne elektrode.
Ti polimeri so poceni in komercialno dostopni, topni so v vodi in metoksietanolu, kar je okolju prijaznejše kot delo z običajnimi polprevodniki.
Testiranje že poteka
Raziskovalna skupina je tehnologijo že preizkusila; izdelali so organske ultra tanke tranzistorje in OLED zaslone, preizkušajo pa tudi prvo sončno celico, ki je v celoti zgrajena iz plastike.
Uporaba
Center, ki združuje profesorje univerz Geeorgia Tech, Colleges of Engineering Science in Ivan Allen College of Liberal Arts, se je posvetil izdelavi elektronskih naprav, ki so energijsko varčnejše, cenovno ugodne in ne obremenjujejo okolja.
Poleg omenjenega se bo verjetno tovrstna elektronika uporabljala za vrsto različnih namenov, kot je shranjevanje podatkov, radiofrekvenčna identifikacija (RFID čipi) in razne igrače. Morda bo postala celo tako poceni, da jo bodo proizvajalci tiskali celo na embalaže izdelkov.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej