Če si tudi ti eden izmed tistih navdušencev nad potovanji, ki niso pretirani ljubitelji letalskega prometa, bi bila zate možnost potovanja z vlakom odlična priložnost. Načrt za izgradnjo predora pod Beringovim prelivom, ki bi povezoval Azijo in Severno Ameriko, je namreč po začetnih pogovorih, ki so potekali 4 leta nazaj, končno dobil podporo in hkrati tudi zeleno luč za nadaljnje načrtovanje.
Projekt, ki je vreden več kot 60 milijard dolarjev
Rusija je naredila korak k uresničitvi 60 milijard dolarjev vrednega projekta, pri katerem gre za 110-kilometrski predor pod Beringovim prelivom, ki bi povezal Azijo s Severno Ameriko. Ta bi zagotavljal predvsem cenejši način ladijskega prometa po vsem svetu ter povečal trgovino med obema območjema in tako okrepil tudi njuni gospodarstvi. Inženirji, ki se s projektom ukvarjajo, so zatrdili, da tehničnih razlogov, zaradi katerih predora ne bi bilo mogoče zgraditi, ni, zato so načrti za gradnjo predora povsem sprejemljivi.
Predor bi bil nadaljevanje transsibirske železnice od vzhodnosibirskega mesta Jakutsk, ta 805-kilometrski železniški dodatek pa naj bi bil zgrajen do leta 2013. Sicer zagovorniki projekta trdijo, da bi začel prinašati dobiček po 30 letih.
Predor bi zagotavljal hitrejši, varnejši in predvsem cenejši prevoz surovin
Tridnevna konferenca, ki je potekala v mestu Jakutsk, je združila delegate ZDA, Kitajske, Velike Britanije in Rusije, namenjena pa je bila preučevanju ekonomskega potenciala regij, ki so bogate z različnimi viri. Uresničitev načrta predora bi pomenila prvo povezavo med celinama, ki bi spremenila način prevoza blaga po celem svetu. Če bodo načrti šli naprej, pa bi lahko za pot iz Londona v New York z vlakom potrebovali tri tedne in na tej poti zajeli kar tri celine.
Ideja o predoru med Severno Ameriko in Azijo je bila zastavljena že leta 1905
Sicer pa ideja o povezavi teh dveh celin ni nova, saj je o njej že leta 1905 sanjal zadnji ruski car Nikolaj II., ki je odobril kar dva načrta za izgradnjo podobnega predora, ki pa sta se zaradi zgodovinskega dogajanja, vojne in revolucije, izjalovila.
Ali bo Rusija ambiciozen projekt, ki odpira možnosti za doživeto potovanje z vlakom skozi slikovite pokrajine, tudi izpeljala, še ni znano, saj v zraku še vedno ostaja vprašanje finančnega kritja stroškov izgradnje predora.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej