Google in Mozilla, velika tekmovalca na področju najbolj priljubljenih odprtokodnih brskalnikov, sta ta teden razveselila svoje uporabnike z najnovejšima različicama. Google je objavil končno različico Chrome 10, Mozilla pa končno različico Firefox 4. Pa si oglejmo, s kakšnimi novostmi in prednostmi navdušuje posamezni brskalnik.
Google Chrome 10
Spletni brskalnik Chrome 10 predstavlja veliko konkurenco že omenjenemu Firefox 4 in prihajajočemu brskalniku Internet Explorer 9. Njegova največja odlika je hitrost, ki jo njegovi snovalci primerjajo kar s svetlobno. Chrome 10 naj bi bil v testu “V8 Suite” kar za 66 odstotkov hitrejši v primerjavi s predhodnikom, dodatna novost na hitrostnem področju pa je tudi povsem prenovljeni strojno-pospešeni grafični podsistem za spletne videoposnetke, ki poskrbi za to, da se pri celozaslonskem predvajanju visokoločljivih filmskih posnetkov zmanjša obremenitev centralnega procesorja do 80 odstotkov. Boljša obdelava skriptnega jezika Java pa ga naredi hitrejšega pri določenih aplikacijah.
Spletni brskalnik Chrome 10 ponuja tudi na področju navigacije skozi nastavitve nekaj novosti. Omogoča iskanje s pomočjo iskalnega polja, poleg tega ima vsaka funkcija, od domače strani do urejevalnika gesel, svoj naslov. Namesto »prebijanja« skozi dolg in kompleksen meni sedaj vnos naslova omogoča uporabniku lažje iskanje (Primer: “chrome://settings/passwordManager”).
To pa še ni vse, s čimer se lahko pohvali Chrome 10. Odlikuje ga še inovativno orodje za sinhronizacijo uporabniških gesel na različnih računalniških sistemih, na katerih je brskalnik nameščen. Prenos je seveda šifriran. Poleg sinhronizacije uporabniških gesel je na voljo še možnost sinhronizacije zaznamkov, tem, dodatkov in sistemskih nastavitev.
Spletni brskalnik Chrome 10 je že na voljo za prenos, toda žal le za uporabnike Microsoftovih operacijskih sistemov Windows. Po prenosu naj bi se nameščena različica samodejno aktualizirala.
Mozila Firefox 4
Mozilla se je odločila, da predrugači videz svojega brskalnika in mu (končno) doda funkcije, ki jih Googlov Chrome že dolgo ponuja. Mozilla je mislila na uporabnike, ki imajo hkrati odprtih več spletnih strani. Za preglednejše urejanje lahko uporabnik zavihek z desnim gumbom na miški pripne v naslovno vrstico kot »App-Tab«. Zavihek se nato prikazuje kot majhen simbol. Prehajanje med posameznimi zavihki (levo in desno) omogočata dve puščici levo zgoraj. Za še boljši pregled nad odprtimi zavihki se desno zgoraj nahaja komaj vidna, navzdol obrnjena puščica, kjer so v obliki seznama še enkrat navedeni vsi zavihki.
Firefox 4 omogoča uporabnikom tudi boljšo zaščito svoje zasebnosti. Med nastavitvami je možno izbrati funkcijo, ki spletnim stranem pove, da uporabnik ne želi, da bi mu sledile. Na ta način je onemogočeno shranjevanje iskanj v oglaševalske namene.
Ikona »Sync« omogoča sinhronizacijo in shranjevanje gesel, zavihkov, sistemskih nastavitev in zgodovine na Mozillinem serverju. Na ta način lahko uporabnik z njimi razpolaga na vsakem računalniku, kjer koli na svetu. Zato mora le ustvariti račun za sinhronizacijo in določiti, katere podatke želi sinhronizirati. Zaklenjeni podatki se shranijo v datoteki na računalniku, edino geslo pa lahko uporabnik natisne ali shrani na računalniku, medtem ko Mozilla nima dostopa do teh podatkov.
In kateri brskalnik je hitrejši?
Takoj je treba poudariti, da so razlike v hitrosti za navadnega uporabnika minimalne oziroma skorajda neopazne. Sicer pa so različni testi postregli z različnimi rezultati. Glede na Googlov »V8 Suite« Firefox 4 zaostaja za dobrih 1000 točk za Chrome 10, medtem ko Mozillin test »Kraken« pravi, da je Firefox hitrejši. Kakor koli že, oba brskalnika sta hitrejša od svojih predhodnikov, končnega zmagovalca pa bodo določili uporabniki.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej