Čeprav se zaradi zaenkrat še preslabe pokritosti z digitalnim signalom prehod na digitalno TV v Sloveniji zapleta, z nakupom novega televizorja ali ustreznega digitalnega pretvornika vseeno ne kaže čakati do zadnjega. Za uporabnike kabelske ali IP televizije se z izklopom analognih oddajnikov ne bo spremenilo nič, tiste, ki pa televizijski signal sprejemate s sobno ali strešno anteno, čaka neizogibna investicija, drugače boste zrli v prazen zaslon.
Prednosti digitalnega pretvornika
Cenovno ugodnejša rešitev je seveda nakup digitalnega pretvornika, ki vam bo omogočal gledanje digitalne televizije na starem, analognem televizorju. Njihove cene se gibljejo med 40 in 100 evri, odvisno od izvedbe, funkcij in proizvajalca. Pri tem je pomembno, da boste kupili pretvornik, ki podpira standard MPEG4, za katerega se je odločila Slovenija.
V nasprotju z drugimi državami, na primer Italijo ali Hrvaško, Slovenija ne bo ponudila subvencij za nakup digitalnega pretvornika, državni sekretar na Ministrstvu
za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Jozsef Györkös pa je nedavno povedal, da poteka akcija nakupa in razdeljevanja digitalnih pretvornikov socialno ogroženim. Ocenjuje, da bo potreben nakup okoli 4.000 digitalnih pretvornikov, ki jih bodo socialno ogroženi prebivalci prejeli še pred 1. decembrom 2010. Po neuradnem izračunu bo zanje država odštela okrog 150.000 evrov.
Bi namesto pretvornika kupili kar nov televizor?
Če imate starejši televizor s katodno cevjo, je zato morda bolj smiselno razmisliti o nakupu novega, LCD ali plazma televizorja z vgrajenim digitalnim sprejemnikom, ki ga dobite že za slabih 400 evrov. Tako za gledanje televizije ne boste potrebovali dveh daljinskih upravljalnikov (enega za TV, drugega za pretvornik), izognili pa se boste tudi dodatni “škatli” na televizijski polici.
V poplavi televizorjev na trgu se povprečnemu kupcu postavlja vprašanje, kateri podpirajo sprejem digitalnega televizijskega signala. Prav zaradi tega vprašanja se je Agencija za pošto in telekomunikacije (APEK) odločila za uvedbo oznake DigiTV, ki pomeni, da je konkreten TV sprejemnik skladen s slovenskim sistemom digitalne televizije. Poudariti je potrebno, da je pridobivanje oznake DigiTV za proizvajalce ali uvoznike televizorjev prostovoljno, kar pomeni, da televizorji z oznako DigiTV še zdaleč niso edini, ki izpolnjujejo zahteve za sprejem digitalne televizije v Sloveniji. Večjega pomena kot oznaka DigiTV je tako zagotovilo trgovca, da je konkreten televizor zmožen sprejemati slovenski digitalni TV signal. Če bi se izkazalo, da je trgovec stranki dal napačno zagotovilo in da televizor nima obljubljenih lastnosti, gre pravno gledano za stvarno napako, zaradi katere lahko kupec vrne izdelek in zahteva vračilo kupnine.
Za sprejem signala pomembna tudi antena
Če živite na območju s šibkim digitalnim signalom, vam svetujemo, da pred nakupom novega televizorja ali digitalnega pretvornika preverite, ali je sprejem digitalne TV pri vas sploh mogoč. Najenostavneje bo, če si pri prijateljih ali sorodnikih izposodite digitalni pretvornik, ga priklopite na eni strani na anteno in na drugi strani na televizor ter preverite, ali najde televizijske kanale multipleksa A (TV Slovenija, Pop TV, Kanal A, TV3, TV Pika).
Ob tem dodajmo, da lahko razlog za nesprejem kanalov tiči tudi v TV anteni oziroma njenem ojačevalniku. Čeprav je sprejem digitalnega signala mogoč z enako anteno, kot je doslej služila za sprejem analognega signala, je vendarle treba opozoriti na nekaj izjem. Če imate anteno z ojačevalnikom ali pa med anteno in televizor priklopljen dodaten ojačevalnik, je lahko ta razlog za nesprejem digitalnega signala. Nekateri analogni ojačevalniki namreč ne prepuščajo digitalnega signala, zato ga pred priklopom digitalnega pretvornika ne pozabite odstraniti.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej