Spoznajte ameriški program nadzora nad spletno komunikacijo PRISM, ki zadeva tudi slovenske uporabnike interneta ter kako se mu izogniti!
Kaj je PRISM?
Prism je tajni program nadzora, ki ga je ustanovila ameriška vlada leta 2007 z namenom, da bi s pomočjo napredne računalniške tehnologije odkrivali morebitne teroristične dejavnosti. Nekdanji sodelavec ameriške CIE, 29-letni Edward Snowden, je te dni javnosti predal dokaze o tem spornem programu, zbežal iz ZDA v Hong Kong in tam novinarjem zaupal, da je razkril tajne podatke (in s tem tvegal večdesetletno zaporno kazen v ZDA) zato, ker je želel obvestiti javnost o kršitvi ustavne pravice do zasebnosti.
Kako PRISM deluje?
V ameriški zvezni državi Utah so v ogromnih hangarjih nameščeni zelo zmogljivi strežniki, na katerih se beleži in avtomatsko analizira ves internetni ‘promet’, torej elektronska pošta, spletna iskanja, fotografije in videi, komunikacija v socialnih omrežjih in ostalo. Ko sistem zazna določene ključne besede o tem obvesti obveščevalno službo, ki ima dostop do podatkovnih baz vseh ameriških internetnih ponudnikov in ponudnikov spletnih storitev. Večina slednjih sicer zanika, da oblastem daje neomejen dostop do svojih podatkov.
Ima PRISM dostop tudi do slovenskih uporabnikov interneta?
V središču pozornosti programa PRISM so ne-Američani izven ZDA, ki komunicirajo preko ameriških internetnih ponudnikov oz. storitev, torej tudi Slovenci. Slovenija nima pravnih možnosti, da bi preprečila tovrsten vdor v zasebnost njenih državljanov, saj so podjetja, kot sta Facebook in Google, podvržena ameriški zakonodaji.
Kako se lahko zaščitim pred nadzorom?
Kdor bi rad preprečil, da ameriške obveščevalne službe ‘berejo njegovo pošto’, ima dve možnosti. Prva je, da podatke pošilja zakodirane, druga pa, da uporablja evropske spletne ponudnike.
Spletne storitve, ki omogočajo zasebno komunikacijo
– Uporabjajte iskalnik, ki ne beleži vašega IP naslova in ne uporablja piškotkov, kot je npr. Startpage
– Namesto ameriškega Skypa, ki ga PRISM nadzoruje, lahko glasovne in video pogovore opravljate preko teh zakodiranih ponudnikov: Jitsi, Ekiga, Pidgin
– Elektronsko pošto lahko zakodirate s programoma Hush Mail in GNU Privacy Guard
– Odprtokodna platforma za socialna omrežja Frendica je izjemno dobro zaščitena in omogoča enostavno povezovanje z blogi in drugimi družabnimi omrežji
– Pred nalaganjem podatkov na Dropbox ali Google Drive jih lahko zakodirate s pomočjo TrueCrypta
–RetroShare je večnamenski program, ki omogoča IM sporočila, elektronsko pošto, glasovno komunikacijo (Voice over IP), forume in možnost deljenja datotek (filesharing). Uporabnik pri tem sam nastavi želeno raven zasebnosti.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej