Za svoj računalnik poskrbi vsaj nekajkrat letno
Kolikokrat je potrebno generalno očistiti računalnik je odvisno predvsem od prostora, v katerem se ta nahaja. Če si kadilec in lastnik domače živali je generalno čiščenje priporočljivo na vsake tri mesece. Če imaš doma otroke, ki so redni uporabniki računalnika, pa bi moral računalnik očistiti vsaj enkrat mesečno. Problematični so predvsem deli, kjer se računalnik hladi, ter tipkovnica in miška, ki sta prava magneta za raznašanje bakterij.
Za čiščenje so najbolj priporočljive bombažne krpice
Za čiščenje računalnika ne potrebuješ posebnih pripomočkov. Največkrat se uporablja vata ali bombažne krpice, ki jih lahko izdelate kar doma iz stare majice. Krpo navlažite z vodo ali močno razredčenim alkoholom, vsa druga domača čistila odpadejo predvsem zaradi občutljivih delov računalnika. Sicer se da v specializirnih trgovinah najti posebne čistilne komplete, pri katerih je treba paziti, katere dele računalnika lahko čistite z njimi in na kakšen način. Pri prvem čiščenju naj ti bodo v pomoč navodila za uporabo.
Na odprtinah za dotok in odtok zraka, ki hladijo notranjost računalnika, se velikokrat nabirajo delci prahu, lasje in druge smeti, ki največkrat povzročajo pregrevanje računalnika. Prah iz odprtin je najlažje odstraniti tako, da ga posesaš. Nato se loti notranjosti računalnika.
Notranjost računalnika je za čiščenje nekoliko bolj zahtevna
Pri odpiranju in razstavljanju ter čiščenju notranjosti računalnika moraš biti pazljiv predvsem v primeru zaščitne nalepke. Nekateri prodajalci namreč v času roka trajanja garancije s to nalepko onemogočajo kakršnokoli odpiranje in odstranjevanje računalniških delov, kar zna biti v nekaj letih zelo težavno. V notranjosti računalnika se namreč nabere zelo veliko prahu, ki se v primeru prisotnosti cigaretnega dima toliko bolj oprime notranjih komponent.
Notranjosti ni priporočljivo čistiti s krpami, saj so računalniški deli veliko preobčutljivi. Najpogosteje se uporablja stisnjeni zrak, ki očisti še tako skrite delce polne prahu in druge umazanije. Če se poslužuješ kompresorjev, bodi pazljiv na ventilatorje, ki se med čiščenjem zaradi možnosti okvare ne smejo vrteti.
Najbolj umazani sta običajno tipkovnica in miška
Tipkovnica in miška sta običajno najbolj umazani, predvsem zaradi nenehne uporabe. Umazanija med tipkami lahko povzroči zatikanje, prav tako pa so problematične bakterije, ki se prenašajo prav preko skupnih tipkovnic in mišk. Če je kdo izmed vaših članov družine izpostavljen bolezni, skušaj tipkovnico očistiti in dezinfecirati čim večkrat. Za to lahko uporabiš alkohol, ki ga naneseš na krpico in obrišeš vsako tipko posebej. Za čiščenje tipk in gumbov miške lahko uporabljaš čistila, ki jih najdeš v domači omari.
Čeprav je večina tipkovnic zaščitena pred vdorom tekočine, je pazljivost vseeno priporočena, zato skušaj vlago nekoliko omejiti. Nekateri tipkovnico najbolj učinkovito očistijo tako, da odstranijo vse tipke, jih temeljito umijejo in jih kasneje nataknejo na podlago. Če bi se tudi sam radi poslužil tega recepta, pazi predvsem na to, da si vrstni red tipk nekam shraniš, saj se bo v nasprotnem primeru generalno čiščeneje računalnika spremenilo v neprijetno zagato.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej