Kadar se odločamo za nakup navigacijske naprave, imamo dve možnosti. Nakup mobilne navigacijske naprave, pri kateri gre za samostojno napravo in jo je možno uporabljati samo v ta namen, ali pa nakup navigacijskega programa za pametne telefone, kjer je združenih več naprav v eni.
Glede tehničnih zmožnosti so uporabniki navigacije na svojem pametnem telefonu odvisni od slednjega, pri navigacijskih napravah pa je pomembno predvsem, da ima ta dobro bazo t. i. interesnih točk (POI – Points Of Interest), ki uporabnika vodijo do najbližje oziroma izbrane točke, hitro preračunavanje poti, dvojedrni procesor, velik zaslon (4-palčni ali več), 3D prikaz, prikaz pravega voznega pasu, TMC sprejemnik za sprejemanje prometnih informacij (zastojev ali del na cesti), ki se upoštevajo pri izračunu poti, prednaložene karte čim večjega dela določenega ozemlja, dobro podporo novih kart na internetu, po možnosti z enoletnimi brezplačnimi nadgradnjami itd.
Zelo napredne navigacijske naprave znajo celo prepoznati glas, toda v tem primeru gre že za nadstandard, katerega je treba tudi temu primerno plačati. Pa si poglejmo, kateri modeli navigacijskih naprav so nas glede na ceno in ponujene storitve najbolj prepričali.
Navigacijska naprava Garmin
Garmin je sinonim za navigacijsko napravo in mnogo uporabnikov prisega le na to napravo. Trenutno zelo zanimiv model je Garmin Nülink 1695, ki ga je možno kupiti že za 299 evrov. Odlikujejo ga tako rekoč vse karakteristike znamke, in sicer masivno ohišje, enostavna uporaba s pomočjo nazornih ikon in številne funkcije s spletno podporo nüLink. Ta uporabnika ne le pravočasno obvesti o zastojih, temveč med drugim ponuja tudi aktualno vremensko napoved in odhode letal z največjih letališč. Z dodatno eko funkcijo pa uporabniku poleg najhitrejše ali najkrajše poti ponudi tudi pot z najmanjšo porabo goriva.
Navigacijska naprava TomTom Go
To, kar je za nekatere Garmin, je za druge TomTom Go. S cenovnega vidika tako prepriča model Live 1000 s 4,3-palčnim zaslonom za 299 evrov. Njegov večji brat, model Live 1005 s 5-palčnim zaslonom pa je možno kupiti za 349 evrov. Glede uporabnosti zemljevidov in upravljanja z napravo oba modela prepričata z že preverjeno kakovostjo, poleg tega pa ponujata še prometne informacije HD Traffic, vremenske napovedi TomTom Weather, pametno načrtovanje IQ Routes in iskalnik Google Local Search. Poleg tega sta oba modela opremljena s kapacitivnim zaslonom, torej takšnim, ki je občutljiv za dotik in ne za pritisk.
Navigacijska naprava Navigon
Navigacijska naprava Navigon 70 Premium Live je še tretja po vrsti, za katero je treba odšteti 299 evrov. Konkurenčnost naprave pa se ne kaže le na cenovni ravni, temveč in predvsem na neprestani spletni podpori, ki v določenih primerih javlja zastoje celo v centru mesta. Prava paša za oči pa je prikaz zemljevidov na 5-palčnem zaslonu s 3D efekti, številnimi funkcijami in izredno natančnim vodenjem do cilja. Slabost: zaradi mnogih menijev in funkcij bi lahko imel neizkušen uporabnik sprva nekaj težav.
Navigacijska naprava Falk
Falk Vision 700 s slabimi 300 evri prav tako spada v srednji cenovni razred navigacijskih naprav. Čeprav se naprava ne more pohvaliti s spletno podporo, tako kot njene tri predhodnice, pa je za aktualne prometne informacije poskrbljeno preko UKW signala s pomočjo TMC-Pro. Poleg tega so na napravo naložene satelitske karte, ki omogočajo podobno navigacijo kot Google Earth, Falk Vision 700 pa se lahko pohvali tudi z lastnim turističnim vodičem, številnimi interesnimi točkami ter mestnim modusom za sprehajanje po mestu.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej