Največje zračno plovilo na svetu je prvič uspešno pokukalo iz hangarja.
Spravljeno v največjem hangarju v Britaniji
92-metrsko zračno plovilo, imenovano Airfield 10, so izdelali v angleškem Bedfordshiru. Razvoj je trajal kar deset let (od tod številka v imenu), stroški pa so nanesli skoraj 30 milijonov evrov.
Airfield vsebuje okoli 30.000 kubičnih metrov helija, zaradi česar je neverjetno lahek, to pa omogoča zračno plovbo z minimalno porabo energije.
Razvoj Airfielda je naročila vojska ZDA za opazovalne namene, a so sodelovanje zaradi rezov v obrambnem proračunu financiranje projekta opustili. Angleški proizvajalec Hybrid Air Vehicles pa je razvoj izpeljal do konca in danes trdo delajo na pridobivanju vseh potrebnih dovoljenj in certifikatov za letenje/plovbo.
Po tem, ko jim je uspelo stvar spraviti iz hangarja (za kar so porabili 30 minut), se obeta deviška plovba in testni leti ter različni varnostni preizkusi. Proizvajalec pravi, da je zanimanje kupcev po sobotnem razkritju poskočilo.
Airfield je zasnovan tako, da v zraku ostane tudi pet dni brez pristanka, možnosti za rabo v tovornem in potniškem prometu pa so neomejene. Plovilo je tiho in okolju prijazno, pristane pa lahko na katerikoli ravni površini, denimo v puščavi ali na ledu.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej