Nov uporabniški vmesnik za igralno konzolo Xbox 360 je Microsoft tržišču predstavil novembra 2010, medtem je naprava postala zelo popularna, postavila je tudi Guinnessov svetovni rekord – v prvih 60 dnevih so namreč prodali 8 milijonov enot. Njeno popularnost lahko pripišemo dejstvu, da omogoča upravljanje igralne konzole ali, v bližnji prihodnosti, tudi računalnika (v začetku leta 2012 obljubljajo verzijo tudi za operacijski sistem Windows) brez dodatnih vmesnikov. Naprava prepoznava geste rok in telesa ter glasovne ukaze.
Kako naprava deluje?
Glavna komponenta naprave je tipalo, ki ga sestavljajo RGB kamera, senzor globine in mikrofon. Le-te omogočajo zaznavanje gibanja telesa, prepoznavanje obrazne mimike in glasovnih ukazov. Microsoft zagotavlja, da lahko naenkrat prepoznava do 6 ljudi, od tega sta lahko dva aktivna igralca; pri vsakem od njiju prepoznava dvajset različnih pregibov (npr. zapestje, bok, komolec, vrat …).
Gre za nov prototip
Če smo prej govorili o vmesniku, ki je večinoma namenjen igranju igric, ti sedaj predstavljamo napravo širše uporabnosti. Raziskovalci pri Microsoftu v sodelovanju z univerzo Carnegie Mellon so razvili napravo, ki temelji na principu Kinecta in omogoča upravljanje aplikacij, programov in drugih vsakdanjih operacij. Gre za nov prototip, ki lahko vsako površino spremeni v interaktivni prikazovalnik. To pomeni, da lahko tvoj zvezek postane tablični računalnik in tvoja dlan tipkovnica pametnega telefona.
Napravo so poimenovali OmniTouch, namesti pa se na ramo uporabnika; kot pri Kinectu tudi to napravo sestavljata miniaturni projektor in infrardeča kamera. Uporabnik namesto vhodnih naprav, kot so miške, tipkovnice, interaktivni zasloni … uporablja svojo okolico – steno, dlan in podobno, na katere projicira interaktivni zaslon.
Naprava skenira okolje
Naprava si avtomatično ustvari 3D sliko okolja s pomočjo prostorskih podatkov, pridobljenih iz IR kamere. V okolico pošlje vzorec infrardečih žarkov, na odboju le-teh pa izračuna, kje se nahajajo določeni predmeti in koliko so oddaljeni med seboj. Meritve opravlja kontinuirano in se s tem prilagaja spreminjanju okolja (npr. premikanju roke). Poleg tega neprestano išče cilindrične oblike v velikosti človeških prstov, čaka na ukaze uporabnika ter spremlja njegovo interakcijo z okoljem (pritiskanje na površine, obračanje, prijemanje …).
Kam lahko napravo namestimo?
Raziskovalci priznavajo, da je namestitev na ramo dokaj nepraktična in dodajajo, da je osnovni koncept zgolj ta, da lahko vsako površino uporabimo kot vhodno napravo za upravljanje z izdelki računalniške industrije. Strinjajo se, da bo razvoj najverjetneje šel v smeri obeskov ali napravic, ki se lahko pritrdijo na očala.
Napovedi za prihodnost
Na prenosnih napravah so proizvajalci omejeni z velikostjo zaslona, ki ga lahko vgradijo vanje. Morda je prav OmniTouch prava ideja za nadaljnji razvoj. Za začetek si lahko predstavljamo pametni telefon, ki ima vgrajeno eno izmed različic le-tega in lahko spremeni mizo v interaktivni prikazovalnik. To pomeni, da je lahko sama naprava manjša, vseeno pa nam omogoča udobno tipkanje in brskanje po spletu.
Stroka raziskuje uporabo tudi v robotiki; hišni roboti bi lahko s tem sistemom prepoznavali mimiko in geste uporabnika. Tudi Google Chrome raziskuje načine, kako bi lahko uporabniku omogočili upravljanje spletnega brskalnika s pomočjo gest; sistem, ki deluje na Java aplikaciji, se imenuje depthJS.
Raziskovalci na ameriški univerzi MIT raziskujejo možnosti uporabe sistema, ki je podoben vmesniku iz filma Minority Report s Tomom Cruiseom.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej