Sodišče se je v sodbi oprlo na ugotovitev, da je v skladu z evropskimi pravili za zaščito podatkov “družba, ki upravlja spletni iskalnik, odgovorna za izvajano obdelavo osebnih podatkov“, poroča RTV SLO.
Uporabniki lahko od Googla zahtevajo izbris podatkov
Odločitev sodišča sicer velja le za določene podatke, denimo zaradi njihove neprimernosti, neustreznosti in zastarelosti. Ker bi izbris v nekaterih primerih lahko vplival na legitimen interes javnost, je sodišče zapisalo tudi, da je treba najti pravično ravnotežje med tem interesom in pravico do zasebnosti. Prav to pa zna biti precejšen izziv.
Google se je že odzval na razsodbo, rekoč, da je nad njo razočaran. Tehnološki velikan je vseskozi zagovarjal stališče, da njegove dejavnosti obsegajo zgolj iskanje po javno dostopnih informacijah. Zahteva po brisanju teh podatkov po mnenju Googla lahko pomenila cenzuro, še poroča RTV.
Iz sodbe je torej razvidno, da bomo posamezniki po novem sicer res imeli možnost zahtevati izbris podatkov o nas, a z omejitvami. Lahko bomo torej dosegli izbris netočnih, zastarelih ali spornih objav o nas (ni še znano, kdo bo o tem odločal), ne bomo pa mogli doseči izbrisa denimo nekje objavljene fotografije iz srednje šole, na kateri si nismo všeč. Poleg tega je treba poudariti tudi, da izbris ne pomeni izbrisa informacije o vas, temveč njeno neprikazovanje v Googlovih iskalnih rezultatih.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej