Otroci po vsem svetu največ časa na spletu namenijo uporabi komunikacijskih orodij kot so družbena omrežja, elektronska pošta, klepeti ipd. (skupaj 67 % aktivnosti na spletu), kaže najnovejše poročilo Kaspersky Laba. Obisk igričarskih portalov (11 %) je na drugem mestu, ogled spletnih strani z informacijami o alkoholu, narkotikih in tobačnih izdelkih (9 %) pa na tretjem. Med različnimi državah obstajajo tudi razlike v zanimivosti vsebin za otroke.
Poročilo, ki se nanaša na preučevano obdobje 12 mesecev, kaže anonimne statistike varnostnih rešitev Kaspersky Laba za osebne računalnike z operacijskima sistemoma Windows in Mac OS X z omogočeno opcijo starševskega nadzora (Parental Control module). Podatki predstavljajo delež obiskov ali namere obiskov spletnih strani s potencialno škodljivo vsebino, ki so razvrščene v 14 kategorij*. Podatki kažejo, da so otroci v preučevanem obdobju zmanjšali uporabo spletnih medijev za komuniciranje in obisk spletnih strani z vsebino za odrasle. Ta trend je možno pojasniti s tem, da so otroci za svoje tako rekoč občutljive aktivnosti uporabili mobilne naprave, ki niso bile zajete v pričujočem poročilu.
Obisk spletnih strani iz kategorije spletnih medijev za komuniciranje (Internet communication media) je bil najbolj priljubljen med otroki v Mehiki (86 %) ter Rusiji, Braziliji in Italiji (vse z več kot 70 %). Slovenski otroci so bili za polovico manj aktivni na tem področju (43 %), najmanj komunikativni na spletu v tem obdobju pa so bili otroci s Kitajske (30 %), Nemčije (31 %) in Velike Britanije (31 %). Zanimivo je to, da manjša kot je bila priljubljenost spletnih strani iz te kategorije v določeni državi, bolj priljubljena je bila kategorija spletnih strani z računalniškimi igrami. Otroci v Veliki Britaniji (28 %), Nemčiji (26 %), Sloveniji (25 %) in Avstraliji (21 %) so igrali največ spletnih iger, medtem ko so bili pri tem manj aktivni otroci iz Mehike (4 %), Italije (6 %) in Japonske (7 %).
Pri ogledu video vsebin, poslušanju glasbe in prenosu programske opreme vodijo otroci z Japonske (12 % vseh obvestil starševskega nadzora). Oni prav tako pogosteje nakupujejo na spletu (17 %) kot na primer otroci s Kitajske (20 %). Glede na podatke je malo slovenskih otrok, ki želijo dostopati do spletnih trgovin (2 %). Obvestila o dostopanju do vsebin iz kategorije alkohola, tobačnih izdelkov in narkotikov so bila najpogostejša v Veliki Britaniji (25 %) in Nemčiji (23 %), za katero Slovenija zaostaja le za odstotek (22 %). Vsebina za odrasle je bila najbolj zanimiva med otroki na Kitajskem (23 %) in Japonskem (5 %), najmanj pa za otroke v Veliki Britaniji in Združenih državah Amerike (oboje manj kot 1 %). V manjši meri so se zanjo zanimali slovenski otroci (4 %).
»Priljubljenost določenega tipa spletnih strani med otroki v različnih državah se lahko poveže s kulturnimi značilnostmi in gospodarskimi razmerami posamezne države. Vidimo lahko, da otroci na spletu postajajo vse bolj samostojni: izberejo glasbo, ki ji želijo prisluhniti, filme in risanke, ki si jih želijo ogledati, in prenesejo želeno programsko opremo. Ta neodvisnost je dobra, ampak na spletu in tudi v realnem življenju je nujno usmerjati mlade in jih naučiti pametnega, varnega in odgovornega vedenja. V družbi Kaspersky Lab smo prepričani, da morajo starši za preprečitev soočanja otrok s škodljivo vsebino združiti celovito varnostno zaščito z nenehno osebno komunikacijo. Pogovori izobražujejo mlade uporabnike o spletnih grožnjah in hkrati pomagajo zgraditi zaupanja vredne odnose v družini. Varnostna zaščita omogoči osnovo tovrstnim pogovorom in varno okolje za vso družino,« pojasnjuje Anna Larkina, starejša analitičarka spletnih vsebin pri Kaspersky Labu.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej