Opremljanje ščurkov z majhnimi napravicami, s katerimi lahko žuželke upravljamo, je precej fascinantno in hkrati moralno sporno. Raziskovalci z univerze v Severni Karolini razvijajo napravo, ki bo s pomočjo mikrofona ščurka vodila k ljudem v gorečih stavbah ali ruševinah.
Na trgu je sicer že izdelek, imenovan RoboRoach (robo-ščurek), ki uporabniku omogoča, da živega ščurka krmili kot daljninsko vodeni avtomobilček. Deluje tako, da napravico kot nahrbtnik pritrdimo na hroščev hrbet, z elektroimpulzi pa ta vpliva na njegove tipalke. Tako mu sporoča, v katero smer mora iti. Grozljiv izum, če nanj gledamo kot na igračko, če pa bodo krmiljeni ščurki reševali življenja, pa je stvar videti malce drugače, pravijo pri Gizmodu.
Izum iz Severne Karoline je nekoliko naprednejši od RoboRoacha: impulze, ki ščurka usmerjajo, ne sproža človeška roka preko daljinca, temveč mikrofon na žužkovem hrbtu. Ta zazna človeka in stimulira ščurka, da gre v njegovi smeri. Reševalcem napravica javlja svojo lokacijo, tako lahko sledijo ščurku do ponesrečenca in ga rešijo.
Poglejte igračko RoboRoach, ki je na trgu že nekaj časa, stane pa manj od 100 evrov.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej