Izsledki so pokazali, da mame običajno prevzamejo primarno vlogo pri soočanju z varnostnimi težavami otrok v realnem svetu, medtem ko se očetje v večji meri posvečajo zagotavljanju njihove varnosti na spletu. Mame so pogosteje v skrbeh zaradi raznih nevarnosti, ki pretijo otrokom, prav tako je zanje bolj značilno konkretno ukrepanje za zagotovitev zaščite otrok.
Obema staršema največ strahu povzročajo fizične grožnje, ki pretijo njihovim otrokom: na primer da bi se otroci poškodovali (75 % mam in 58 % očetov). Prav tako so zaskrbljeni za uspešnost otrok v šoli (69 % mam in 63 % očetov), tretja najbolj skrb zbujajoča stvar pa je, da bi njihove otroke na kakršen koli način poškodovali vrstniki (66 % mam in 60 % očetov). Podatki kažejo, da so mame na splošno bolj v skrbeh kot očetje, še posebej v teh treh konkretnih primerih.
Razmerje zaskrbljenosti pri mamah in očetih je podobno tudi v primeru digitalnega sveta. Tako mame kot očetje se bojijo, da bi njihovi otroci na internetu zapravili preveč časa (62 mam in 60 % očetov). Hkrati so manj zaskrbljeni glede tega, da njihovi otroci na internetu prihajajo v stik z neznanci – to skrb je izrazil enak delež med mamami in očeti (oboji 41 %). Oboje skrbi tudi za težave, povezane z internetom in sočasnim odraščanjem otrok – prepričani so namreč, da so spletne nevarnosti za mlajše otroke manjši problem.
»Skrbi staršev o digitalni varnosti otrok naraščajo s starostjo otrok. Po eni strani imajo starši prav, da se spletne nevarnosti povečujejo skladno z večjo aktivnostjo otrok na internetu. A na drugi strani so tudi mlajši otroci na internetu ogroženi, čeprav denimo še ne uporabljajo družbenih omrežij. Nekateri starši podcenjujejo nevarnosti, ki pretijo na mlajše otroke. Staršem zato svetujem, naj poskrbijo za digitalno varnost svojih otrok že od njihovih prvih korakov, ki jih naredijo na spletu,« pojasnjuje profesor David Šmahel z Univerze Masaryk.
Ko pride do poskusov zmanjšanja tveganj, sta bolj ali manj za to odgovorna oba starša. Pa vendar se mame bolj zanimajo za to, kdo so prijatelji njihovega otroka (41 %), kje se otrok nahaja po koncu pouka (38 %), kaj počne v prostem času (36 %) in ali ustrezno porablja denar (37 %). Očetje so pogosteje odgovorni za težave, povezane z internetom: preprečevanje stikov s tujci na spletu (10 %), onemogočanje dostopa do neprimernih spletnih mest (14 %) in preprečevanje spletnega ustrahovanja (11 %).
Jan Sekera, regionalni manager za srednjo in vzhodno Evropo pri Kaspersky Labu ob ugotovitvah raziskave poudarja: »Povsem naravno je, da starši naredijo vse mogoče za zaščito svojih otrok in ohranjanje njihove varnosti. Ker digitalni svet vse bolj vpliva na različna področja našega življenja, je bolj kot kadar koli prej pomembno okrepiti znanje in tako kot v fizičnem okolju tudi v digitalnem svetu namestiti varnostno zaščito. Starši se morajo zavedati nevarnosti, s katerimi se njihovi otroci soočajo na spletu. Otrokom morajo pomagati, da postanejo bolj vešči uporabniki in uporabijo zaščitne metode za zagotovitev spletne varnosti na enak način, kot bi to sicer naredili v realnem okolju.«
Podrobnosti o varovanju otrok na spletu lahko preberete na spletnem mestu: https://kids.kaspersky.com/.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej