Ameriški znanstveniki so razvili tehnologijo, ki se je dolgo zdela nemogoča – hranjenje električne energije na silicijevem čipu.
Nemogoče je zdaj mogoče
Kot poroča revija Nature, so znanstveniki z ameriške Univerze Vanderbilt odkrili način, kako iz poroznega silicija izdelati elektrode za novo vrsto baterij. Silicija v ta namen, kljub mnogim prednostim, niso mogli uporabljati, saj močno reagira z raztopino elektrolitov, ki je potrebna kot vir ionov, ki se v procesu polnjenja skladiščijo na površini elektrod ter tako shranijo električno energijo. Zdaj pa so znanstveniki razvili tehnologijo, pri kateri te elektrode prevlečejo z nanofilmom iz grafena (posebna molekula ogljika), s čimer preprečijo te neželene reakcije.
Mnoge prednosti
Prednosti te tehnologije so, med drugim, visoka učinkovitost. Že majhen čip v pametnem telefonu bi lahko hranil dovolj energije za (več)tedensko delovanje naprave brez polnjenja, ki pa bi bilo veliko hitrejše, kot pri običajnih litionskih baterijah. Druga pomembna prednost je obilje silicija na našem planetu ter, s tem povezana, ekonomičnost tega materijala.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej