Nemški znanstveniki so razvili optično uro, ki je tako natančna, da bi, če bi začela meriti čas ob velikem poku pred 14-imi milijardami let, do danes zgrešila le sekundo in pol.
Zakaj je to pomembno?
Ljudje spremembe v definiciji sekunde zaradi uporabe bolj natančne tehnologije merjenja časa ne bi neposredno občutili, piše The Independent. Je pa ta skrajna natančnost pomembna za nekatere tehnologije, denimo GPS. Tehnologija geopozicioniranja bo z uvedno bolj natančne ure omogočala večjo natančnost, to pa bo za sabo pripeljalo izboljšave na drugih področjih, ki so odvisni od nje – denimo samovozeči avtomobili.
Trenutno čas merijo z atomsko uro, ki po principu nihala šteje nihanje atoma cezija. Znanstveniki z Nemškega nacionalnega inštituta za meroslovje pa so razvili novo optično uro, ki, podobno kot cezijeva, z laserjem meri nihaje atoma, le da gre za drug, bolj stabilen element, stroncij. Stroncijeva ura naj bi bila petkrat bolj natančna kot cezijeva.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej