Mednarodni inštitut za odkrivanje bioloških vrst z univerze v Arizoni je skupaj s skupino znanstvenikov s celega sveta izbral 10 najbolj zanimivih novih bioloških vrst, odkritih v letu 2010. Seznam vključuje pijavko z gromozanskimi zobmi, gobice, ki se svetijo v temi in poskočno ribo.
Vrstni red, po katerem povzemamo njihov izbor, je povsem naključen.
Pajek Caerostris darwini
Ta pajek izdeluje največje pajkove mreže, kar jih poznamo. Te so dovolj široke, da se raztezajo čez reke, potoke in jezera. Niti, ki jih pletejo ti pajki, so izjemno čvrste in so najmočnejši biološki materijal, kar so jih znanstveniki kdarkoli preučevali – so namreč dvakrat močnejše od katerekoli druge znane pajkove niti in kar desetkrat močnejše kot kevlar.
Goba Mycena luxaeterna
Tale rejverska gobica uspeva v gozdovih ob atlantski obali Brazilije, blizu Sao Paula. Iz svojih želejastih betov nenehno oddaja rumenkasto-zeleno svetlobo, od tod ime luxaeterna (lat. skovanka za večno luč). Po ocenah na Zemlji živi 1,5 milijona vrst gob, a le 71 znanih vrst je sposobnih bioluminiscence (oddajanja svetlobe).
Bakterija Halomonas titanicae
Bakterijo so odkrili na trupu potopljenega Titanika. Prehranjuje se z rjo in tvori mikroskopsko majhne stožce (na sliki) ter skupaj z drugimi mikroorganizmi počasi razkraja znamenito ladjo. V prihodnosti želijo s pomočjo te bakterije odstraniti vojaška in trgovska plovila, ki so potonila po svetovnih morjih.
Kuščar Varanus bitatawa
Ta vrsta varana s filipinskega otoka Luzon se je dolgo izmikala očem biologov, kar je še posebej presenetljivo, če si ogledamo njegovo vpadljivo kožo z zlatimi pikami. Varan bitatawa se prehranjuje s sadjem in v dolžino lahko meri tudi več kot 2 metra, ime pa je dobil po poimenovanju domačinov, ki kuščarja poznajo že dolgo.
Čriček Glomeremus orchidophilus
Ta vrsta črička je edini opraševalec močno ogrožene orhideje Angraecum cadetii na otoku Réunion v jugozahodnem Indijskem oceanu. Dajmo, čriček!
Mala antilopa Philantomba walteri
To do nedavnega neznano vrsto male antilope so po naključju našli na neki afriški divjačinski tržnici. Vrsto so poimenovali Walter’s Duiker (duiker je rod malih plašnih antilop, Walter pa se nanaša na Walterja N. Verheyena, preminulega zoologa, ki je svoje življenje posvetil raziskovanju afriških sesalcev). Ker edina dostopna fotografija kaže mrtvo žival na tržnici, smo raje priložili risbo.
Pijavka Tyrannobdella rex
Kaj je lepšega, kot pijavka z gromozanskimi zobmi. Še posebej, če jo odkrijejo, ko se hrani na nosu 9-letne deklice v Peruju. Njena posebnost je, več kot očitno, pošastna čeljust, s katero se krepko zagrize v plen in lahko si le predstavljamo, kakšen je občutek, ko se mrcine želimo znebiti …
Goba Psathyrella aquatica
To je prva znana goba z lističastim trosovnikom, ki živi pod vodo. Našli so jo v reki Rogue v zvezni državi Oregon v ZDA.
Poskočni ščurek Saltoblattella montistabularis
Super, mar ne: ščurek, ki lahko skače daleč in natančno kot kobilica. Do sedaj je veljalo, da so ščurki, ki lahko skačejo, živeli (in izumrli) v juri.
Ploščata riba Halieutichthys intermedius
To vrsto ribe so odkrili tik pred razlitjem nafte v Mehiškem zalivu in ker živi le tam, je nesreča močno ogrozila njen obstoj. Ploščata riba, ki na svojih plavutkah poskakuje po morskem dnu, je tako nemudoma postala ljubljenka medijev.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej