Ni ga človeka, ki ne bi ob besedi Panama pomislil na Panamski prekop. Gre za eno največjih čudes, ki jih je ustvaril človek, in zagotovo za eno najbolj dobičkonosnih investicij. Panamski prekop ne le preseka ozemlje Paname, temveč preseka dve veliki celini – Severno in Južno Ameriko ter povezuje Tihi in Atlantski ocean. In kaj vse se skriva za tako mogočno umetnino kot je Panamski prekop?
Kdaj so začeli graditi Panamski prekop?
Idejo o Panamskem prekopu so imeli že španski osvajalci, a je kralj Filip II. zagrozil s smrtno kaznijo vsem, ki bi se lotevali tega projekta. 300 let pozneje, natančneje leta 1881, so se pod taktirko nekega francoskega arhitekta, ki ga je navdušil uspešno zgrajen Sueški prekop, začela gradbena dela, a so se končala neuspešno, saj je za investicijo zmanjkalo denarja.
Kdo je zgradil Panamski prekop?
Kakopak Američani. Nedokončan prekop je namreč propadla družba prodala Američanom za 40 milijonov dolarjev, ki pa se del niso mogli nemudoma lotiti, saj je Panama takrat še pripadala Kolumbiji. Ko se je Panama leta 1903 osamosvojila, so se dela lahko začela, in leta 1914 je po Panamskem prekopu zaplula prva ladja.
Kako dolg je Panamski prekop?
Panamski prekop je dolg 80 kilometrov in je speljan skozi zajezitveno jezero Gatun.
Koliko kilometrov prihrani Panamsko prekop?
Ladje bi iz New Yorka v San Francisco potrebovale kar 26.000 kilometrov, če ne bi bilo Panamskega prekopa. Prekop pa pot skrajša na 10.000 kilometrov.
Kako deluje Panamski prekop?
Morda se na prvi pogled zdi, da ladje enostavno zaplujejo skozi Panamski prekop, vendar ni tako preprosto. Ladje je treba namreč dvigniti kar za 26 metrov, da je gladina izenačena z gladino Gatunskega jezera. Gladina Atlantskega ocena je sicer na področju prekopa zgolj za 24 centimetrov nižja od gladine Tihega oceana na drugi strani.
Kako velike ladje lahko plujejo po prekopu?
Kljub temu, da je prostora dovolj, da lahko promet poteka v obe smeri, mora biti velikost ladij vendarle prilagojena dvosmernim zapornicam. Ladje so zato lahko dolge največ 294 metrov in široke največ 32 metrov, ugrez pa ne sme biti večji od 12 metrov. Te omejitve postajajo vse večji problem, saj je vse več ladij vse večjih.
Kako prometen je Panamski prekop?
Od otvoritve Panamskega prekopa pa do danes je prekop preplulo že več kot 900.000 ladij, dnevno okrog 45.
Kakšno pristojbino morajo ladje plačati?
Najbolj zanimiv podatek smo prihranili za na konec. Povprečna pristojbina za eno plovbo je namreč neverjetnih 70.000 ameriških dolarjev, cena pa še narašča. Nič čudnega torej, da je Panamski prekop za Panamo kokoš, ki nese zlata jajca. Panamska vlada že načrtuje, da bi prekop povečali in s tem omogočili plovbo tudi večjim ladjam. Problem pa je v tem, ker nameravajo projekt financirati z drastičnim povečanjem pristojbin, kar pa uporabnikov prekopa zagotovo ne bo razveselilo.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej