NASA je pred 36-imi leti izstrelila vesoljsko sondo Voyager I, ki naj bi bila prvi umetni predmet, ki je zapustil meje našega osončja. Od takrat pa se nacionalne vesoljske agencije ne morejo pohvaliti z omembe vrednimi uspehi, ko govorimo o raziskovanju daljnega vesolja.
Pristanek vozila Curiosity na Marsu eden redkih svetlih trenutkov
V časih, ko NASA zaradi manjših sredstev odpušča zaposlene in ukinja izobraževalne programe, je bil pristanek daljinsko vodenega robotskega vozila Curiosity na Marsu eden redkih svetlih trenutkov v zadnjih letih. Več kot očitno je, da so se Nasine ambicije zmanjšale sorazmerno s proračunom, novo upanje pa prinašajo zasebna startup podjetja, ki z ambicioznimi projekti uspešno pridobivajo investitorje.
Vesoljski taksiji, rudarski roboti, vesoljske kolonije
Eno bolj vidnih tovrstnih podjetij je vsekakor SpaceX, ki razvija vesoljska plovila (za transport potnikov in tovora) in katerega ustanovitelj Elon Musk je napovedal ustanovitev kolonije na Marsu. Nič manj zanimivi pa niso načrti podjetja Planetary Resources, ki si je zadalo cilj razviti tehnologijo daljinsko vodenih robotov, s katerimi želijo pridobivati dragocene rudnine na asteroidih.
Ne smemo pa zanemarjati dosežkov podjetij, katerih projekti so na prvi pogled precej manj spektakularni, kot na primer sistem za nadzor iztirjenih satelitov podjetja Altius Space Machines ali napihljive antene, ki pri izstrelitvi prihranijo prostor, v orbiti pa se razširijo, podjetja SpaceGround Amalgam. Prav ti projekti bodo morda nekoč omogočili najbolj divje fantazije o raziskovanju vesolja.
Skrajni čas za novo vesoljsko dobo
Če zanemarimo dejavnosti startup podjetij, ki nam obljubljajo kar znanstvenofantastične scenarije, njihovi dosežki pa so večinoma zgolj na ravni konceptov in načrtov, je prihodnost vesoljskega raziskovanja precej dolgočasna. Vesoljski sondi Voyager I bo čez točno 7 let zmanjkalo energije in Nasini znanstveniki bodo, enega za drugim, odklapljali njegove instrumente. Sonda bo tako še naprej lebdela bo medzvezdnem prostoru, vendar pa ljudje ne bomo imeli nobenega stika z njo. Zato je skrajni čas za nove drzne podvige in začetek nove vesoljske dobe.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej