Popolnoma bela mavrica
Sam Dobson, 51-letni Rus, ter nekaj drugih raziskovalcev, je med plutjem ladje skozi zmrznjene arktične vode naenkrat opazilo nenavadno, povsem belo mavrico. Ker takšne še nikjer niso zasledili, jo je Dobson nemudoma fotografiral, ob tem pa pojasnil, da jo je videl okoli polnoči.
Zaradi teme, je bila njena povsem bela barva še bolj opazna, vendar so sprva domnevali, da gre za nekakšen čuden bel oblak, da je to bela mavrica, pa se jim je posvetilo šele, ko so se ji približali.
Fenomen podoben mavrici
Dobson je pojasnil, da je bila bela mavrica v resnici še bližje njihovi nuklearni pomorski velikanki, ruski ladji 50 years of victory, kot je razvidno iz fotografij. V resnici pa zanimiv fenomen, ki jih je tako pritegnil, ni običajna mavrica, katera nastane, ko dežne kapljice odsevajo svetlobo sonca. Različne barve se na mavrici ustvarijo tako, da se svetlobni žarki sonca ukrivljajo pod različnimi koti.
Bela mavrica, kakršno so videli Dobson in ostali, pa je v resnici meglena mavrica, ki ne nastane med dežjem, ki pokrajino zajame hkrati s sončnimi žarki, ampak se oblikuje v megli. Ker so kapljice, iz katerih je sestavljena megla, zelo majhne, saj merijo manj kot 0,05 milimetra, je tudi svetloba, ki se odbija v kapljice, zelo šibka, ter ustvarja neintenzivne, nežne barve.
Drugi pojavi, podobnim mavricam
Običajni mavrici je, poleg bele mavrice, podobna tudi lunina mavrica, katera odseva svetlobo lune in vedno nastane na nasprotni strani neba kot je luna. Svetloba pri lunini mavrici je še šibkejša kot pri megleni, zato jo človeško oko le s težavo zazna.
Med zanimive svetlobne pojave spadajo tudi ledena mavrica, ki jo ustvari sončna svetloba, ki se odbija v ledene kristale, sončni psi, atmosferski pojav, ki jih vidimo kot svetle pege okoli sonca ter jih prav tako ustvarijo kristali ledu itd.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej