1. Zaščita pred žuželkami in klopi
Če boste organizirali piknik v bližini jezera ali morja, obstaja večja verjetnost prisotnosti komarjev, žuželke pa privablja tudi dišeča hrana. Da bi se kar najbolj ubranili nezaželenih gostov, s prijatelji poskrbite za naslednje ukrepe: omislite si spreje in kreme za zaščito pred mrčesom, ki jo nanesite nase in popršite tudi okrog prostora piknika, učinkovita rešitev pa so tudi lučke proti komarjem, ki jih položite na mizo, na tla ali obesite na strop.
Če boste imeli piknik v visoki travi ali bližini gozda, vam pretijo tudi klopi, zato se obleci v svetla oblačila, na katerih boš morebitne klope hitreje opazil, ter dolge rokave in hlačnice. Pri organizaciji piknika imej v mislih, da je največ klopov na nadmorski višini do 600 metrov.
2. Zastrupitev s hrano in pijačo
Piknike pogosto zaznamujeta prenajedanje ter uživanje mesa in drugih prilog, ki so lahko vzrok določenih prebavnih težav. Precej resna je okužba s salmonelo, največkrat se bakterije nahajajo v perutnini ter svinjini, le redko pa v ribah ter govedini. Inštitut za varovanje zdravja svetuje, da se okužbi lahko izognemo z rednim umivanjem rok, predvsem pa s pravilno pripravo hrane.
Sladice in jajca vedno hrani v hladilniku, saj boš s tem preprečil razmnoževanje bakterij. Že pripravljene hrane, npr. pečenega mesa, ne smemo rezati na isti površini kot surovo hrano, prav tako pri njuni pripravi ne smemo posegati po istem priboru. Poskrbi tudi za to, da se alkoholne pijače na soncu ne bodo preveč segrele, zato jih vedno hrani na hladnem, pri tem pa bodi pozoren na to, da v kozarec ne bo priletela kakšna čebela, katero bi po nesreči kdo od udeležencev piknika popil in utrpel hude otekline žrela.
3. Sončne opekline in dehidracija
Pikniki najpogosteje potekajo med sončnimi dnevi, ko obstaja povečana nevarnost za opekline ter dehidracijo zaradi pomanjkanja tekočine. Na mizi naj zato ne bodo le pivo in hrana, ampak poskrbite za dovolj vode, pripravite si kakšno limonado, bezgov sok ipd.
Pitje velikih količin alkohola na soncu lahko vodi do dehidracije, ki jo zaznamo kot glavobol, občutek slabosti, motnje vida ter vrtoglavico. Enako velja za nezaščiteno izpostavljanje soncu, zato uporabi sončno kremo, rajši sedi v delni senci kot direktno na soncu, nadeni si kapo s šiltom in sončna očala – v res vročih dneh pa vedno pride prav bližina vode, če že ni jezera ali reke, poskrbite vsaj za cev z vodo, s katero se boste lahko škropili.
4. Varstvo majhnih otrok in živali
Če boš organiziral moški piknik oziroma druženje zgolj odraslih, potem otroci ne bodo tvoja skrb. V primeru družinskega druženja v naravi pa moraš misliti tudi na najmlajše. Poskrbi za to, da jim ne bo dolgčas, ter pripravi obroke za njih, ki jih postrezi na manjši, zabavno okrašeni mizici namenjeni le njim.
Če so otroci malo starejši, se bodo zamotili z igranjem badmintona, lovljenjem naokoli, žoganjem itd., najmlajši pa naj zadremajo ali se igrajo v senci. Vsi morajo imeti na voljo dovolj tekočine ter zaščito pred sončnimi žarki. Poskrbeti je treba tudi za štirinožce: psičkom priskrbi skledo z vodo, ter jih nagradi s kakšno sočno klobaso.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej