Ko osa divje leta okoli naše glave, je to povsem običajno vedenje živali, ko išče hrano. Na enak način obletava tudi veje dreves in travne bilke. Ljudje pogosto mislimo, da gre za napadalno oz. agresivno vedenje, a to ne drži – ose so namreč napadalne le v bližini njihovega gnezda in kadar se čutijo ogrožene, intervjuju za Zeit.de zatrjuje nemška biologinja Melanie von Orlow.
Nikar je ne poskušajte pregnati s pihanjem
Na vprašanje, kako pregnati oso, ki med pitjem ledene kave v kafiču navdušeno kroži okoli naših oči in ust, von Orlowa odgovori, da lahko vzamemo papir z menijem in žuželko preženemo z mirnim mahanjem. To je ne bo pretirano razjezilo in odfrčala bo drugam.
V nobenem primeru pa je ne poskušajmo odpihniti. Zakaj? Z dahom osi sporočimo, da smo velika žival, ki je potencialno nevarna – prej pa nas je imela le za zanimivo stvar, kot mizo ali stol. Drug razlog, zakaj je pihanje v oso slaba ideja, pa je to, da vlažen, topel zrak poln ogljikovega dioksida, ki ga izdahnemo, spominja na ozračje v razjarjenem osjem gnezdu. Iz obeh naštetih razlogov se s pihanjem poveča verjetnost, da nas bo osa v samoobrambi pičila.
Zakaj ose rade krožijo ravno okoli ust in oči?
Ko osa išče hrano, sledi različnim čutom. Voh jo pripelje k našemu obrazu, sploh, če smo ravnokar jedli ali pili. Ker pa osa vidi ostro le, kadar je v gibanju, neprestano šviga sem in tja, da bi lahko ugotovila, ali je na nas kaj užitnega – pri tem se osredotoči na oči in usta, ker barvno odstopajo od ozadja – kože.
Ose so vsejede živali in se prehranjujejo predvsem z ogljikovimi hidrati ali z beljakovinami. Ustreza jim torej tako sladka hrana (sadje, sokovi, sladkarije) kot meso (še posebej šunka in salame).
Ko prva osa v gnezdo prinese košček hrane z naše mize, ji bodo sledile še ostale in naša sproščena vrtna zabava se lahko hitro spremeni v boj proti mrčesu. Zato je hrano pametno zaščititi tako, da je ose ne dosežejo – s pokrovi, mrežami, tkanino…
Še ena uporabna informacija: Če vas napadejo ose, je dovolj, da zbežite nekaj metrov stran. V hitrosti jim ne boste kos, saj dosežejo hitrost 30 km/h, zato je pomembno, da jim ubežimo na pravo mesto – v čim bolj trdo senco! Ose namreč niso nočno aktivne in let v temi jim ne leži, zato bodo pregon opustile.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej