Leta 1989, dve leti po tem, ko je svetovno prebivalstvo doseglo pet milijard, so Združeni narodi (ZN) 11. julij razglasili za svetovni dan prebivalstva. Ta dan je namenjen globljemu razmisleku o pomembnih vprašanjih, povezanih s prebivalstvom, in opozarjanju na ta vprašanja, so zapisali v Statističnem uradu RS (Surs).
Zemlja je danes dom več kot sedmih milijard in 700 milijonov prebivalcev, leta 1950 je bilo na Zemlji 2,5 milijarde ljudi. Do konca stoletja naj bi se svetovno prebivalstvo po napovedih ZN stabiliziralo pri 11,2 milijarde. Letos se bo število Zemljanov povečalo za približno 77 milijonov, kar ustreza prebivalcev Nemčije.
Povprečna starost svetovnega prebivalstva se vsakih pet let zviša za skoraj eno leto. Trenutno znaša 30,5 leta, kar pomeni, da je polovica prebivalstva starejša, polovica pa mlajša. Povprečno najmlajše je afriško prebivalstvo, povprečno najstarejše pa evropsko prebivalstvo. V Afriki je povprečna starost 19,7 leta, v Evropi pa 42,5 leta. Slovenija se s povprečno starostjo prebivalstva 44,5 leta med državami uvršča na deseto mesto na svetu po najstarejšem prebivalstvu.
Ključna spremenljivka, ki nakazuje razvoj svetovnega prebivalstva, je stopnja rodnosti oziroma povprečno število živorojenih otrok na žensko. Celotna stopnja rodnosti je nekaj manj kot 2,5 otroka na žensko. V ZN predvidevajo, da se bo do leta 2070 še znižala, na 2,08. Po letu 2085 pa naj bi padla pod dva, kar bi potem dolgoročno pomenilo upad svetovnega prebivalstva.
V Sloveniji se je celotna stopnja rodnosti zniževala do leta 2003, ko je bila 1,20 otroka na žensko, od takrat se je počasi višala in v 2019 dosegla vrednost 1,61.
Prebivalstvo Slovenije predstavlja manj kot 0,03 odstotka svetovnega prebivalstva. V zadnjih 50 letih se je število prebivalcev Slovenije povečalo za približno 370.000 ali za malo več kot petino, v zadnjih desetih letih pa za približno 50.000.
Po podatkih projekcij prebivalstva EUROPOP2019 naj bi število prebivalcev Slovenje naraščalo še približno do leta 2024, takrat naj bi nas bilo 2.116.000, nato pa je predviden počasen upad. V letu 2060 naj bi imela Slovenija spet manj kot dva milijona prebivalcev.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej