Glede na Slovar slovenskega knjižnega jezika je najdaljša beseda v slovenskem jeziku dialektičnomaterialističen.
Kaj pomeni dialektičnomaterialističen?
Beseda dialektičnomaterialističen se nanaša na filozofsko načelo dialektičnega materializma, ki ga je razvil nemški filozof Karl Marx. Ta filozofski pristop temelji na prepričanju, da je svet materialen in da se spreminja skozi protislovne procese in spopade, ki jih imenujemo dialektika. Dialektičnomaterialistična filozofija proučuje družbeno realnost in si prizadeva razkriti ozadje družbenih pojavov ter njihovih zakonitosti. Beseda dialektičnomaterialističen se uporablja za opis stvari, ki se nanašajo na ta filozofski pristop ali so v skladu z njegovimi načeli.
Teorija marksizma
Marksizem je filozofski in ekonomski pristop, ki temelji na idejah Karla Marxa in Friedricha Engelsa. Marksistična teorija se osredotoča na družbeno neenakost in nasprotje med lastniki sredstev za proizvodnjo in delavskim razredom, ki opravlja delo za plačilo. Ta filozofska teorija pravi, da je značilnost kapitalizma ta, da ima lastništvo nad sredstvi za proizvodnjo (tovarne, stroje, zemljo itd.) le majhna manjšina prebivalstva, medtem ko večina delavcev nima svojega lastništva in je prisiljena delati za plačilo.
Marksizem zagovarja, da bi morala biti družba organizirana tako, da bi delavci imeli nadzor nad proizvodnjo in vse družbene dobrine bi bile enakomerno razdeljene med vse ljudi. Za dosego tega cilja zagovarja revolucijo delavskega razreda in ustanovitev socialistične družbe. Marksizem je postal krovni pojem za različne teorije, ki obravnavajo ekonomijo, kulturo, umetnost, zgodovino in druga področja in poskušajo razkriti družbeno neenakost ter spodbujati družbeno spremembo v smeri bolj enakopravne družbe.
Marksizem v 21. stoletju oz. ekosocializem
Ekosocializem je pristop k družbenim in ekološkim vprašanjem, ki združuje koncepte ekologije in socializma. Ekosocialisti zagovarjajo idejo, da sta ekološki in družbeni problem tesno povezana in ju ni mogoče rešiti ločeno. Prav tako pa se zavzemajo za trajnostni razvoj in pravično porazdelitev družbenih dobrin, kar je v skladu z osnovnimi idejami marksizma.
Marksistična teorija razume, da je družba del celote, ki jo tvorijo ekonomski, družbeni, kulturni in okoljski dejavniki, ki se med seboj povezujejo in vplivajo drug na drugega. Marksizem zagovarja pravičnejšo družbeno ureditev in enakomerno razdelitev družbenih dobrin, kar vključuje tudi ekološko trajnost in zaščito naravnih virov.
Ekosocializem nadaljuje te osnovne ideje marksizma in zagovarja pravičnejšo družbeno ureditev, ki temelji na trajnostnem razvoju in zaščiti okolja. Prav tako pa ekosocialistična teorija nasprotuje kapitalističnemu sistemu, ki stremi k neomejeni rasti in povečevanju dobička na račun okolja in družbenih dobrin. To je v skladu s kritiko kapitalističnega sistema, ki ga zagovarja marksizem.
V skladu s tem se lahko ekosocializem vidi kot nadgradnja marksistične teorije, ki poudarja pomembnost ekološke trajnosti in zaščite okolja ter se zavzema za pravičnejšo družbeno ureditev in enakomerno porazdelitev družbenih dobrin, kar je tudi cilj marksistične teorije.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej