Dobra cigara spodbudi vse čute k popolnemu zavedanju danega trenutka, zato bi obred kajenja cigare brez zadržkov lahko primerjali tudi z meditacijo. Pri kajenju cigare sodelujejo prav vsi čuti – vidimo njeno elegantno linijo, s prsti otipamo trdoto ročno zvitih tobačnih listov, vonjamo njeno aromo, okusimo njen dim in slišimo prasketanje gorečega tobaka. Kajenje cigar nikakor ni umik pred realnostjo ali beg pred življenjskimi problemi. Nasprotno, pravega ljubitelja dobra cigara spodbudi k popolnemu zavedanju danega trenutka, zato bi kajenje cigar brez zadržkov lahko primerjali tudi z meditacijo. Obred kajenja cigar pa ima seveda tudi svoja pravila, ki to izkušnjo naredijo še prijetnejšo.
Priprava cigare pred kajenjem
Najbolje bo, da cigaro, ki si jo vzel iz celofanskega ovoja ali zapečatene tube, pokadiš še isti dan, saj bo le tako ohranila primerno vlažnost. Preden pa jo prižgeš, ji moraš odrezati kapico na glavi. To lahko storiš z zelo ostrim nožem ali britvico, najlažje pa s posebno giljotino ali drugimi rezalniki, namenjenimi za obrezovanje cigar. Pomembno je, da kapico odrežeš na pravem mestu, saj se bo drugače cigara razpletla ali pa jo bo težko pokaditi. Nekateri s cigare snamejo tudi papirnati obroček z znamko proizvajalca. Ponekod kajenje cigare z etiketo na njej velja za neprimerno in se primerja z nošenjem obleke, na kateri je še vedno cena, drugod pa glede tega niso tako občutljivi in je to stvar osebne izbire. Kakorkoli že, trakec z znamko je s cigare najlažje sneti po njenem prižigu, saj ga toplota zmehča in je možnost poškodbe tobačnega ovoja tako manjša.
Prižiganje cigare
Preden cigaro prižgeš, jo povaljaj med prsti, povonjaj in zaznaj karakter tobaka. Cigaro vtakni v usta in nekajkrat potegni, da okusiš čudovit okus neprižganega tobaka. Šele nato prižgi cigaro, pri tem pa se poskušaj izogibati vetrovnih področij. Bencinski vžigalniki vplivajo na okus cigare, zato jih je bolje prižigati s plinskim vžigalnikom ali vžigalicami. Plamen drži rahlo stran, cigaro pa vrti s prsti in medtem nekajkrat rahlo povleči. Nekajkrat preveri, ali cigara že enakomerno žari po celi površini, nikoli pa ne dovoli, da bi gorela kot bakla, saj se bo tako njen ovoj prehitro upepelil.
Kajenje cigare
Po začetnem prižiganju daj cigari kakšno minutko, da se malo umiri, nato pa jo povleci na vsakih 30 do 90 sekund. Prepogosto vlečenje lahko povzroči pregretje cigare in s tem neprijeten okus, zaradi preredkega vlečenja pa bo cigara ugasnila. Pepel otresi le takrat, ko je to res potrebno, in ne po vsakem potegu, saj prepogosto otresanje lahko povzroči, da s pepelom odpade tudi žareči ogorek. Pred otresanjem naredi dva lepa, dolga potega, počakaj približno pet sekund, nato pa cigaro rahlo potolci in otresi pepel z lahkim, a ostrim tresljajem. Pepel se bo prelomil na meji gorečega dela, na koncu cigare pa bo zažarel oranžen stožec. Če začne cigara goreti neenakomerno, obrni najslabše goreči rob cigare navzdol, saj je na dnu cigare več svežega kisika kot zgoraj. Če to ne pomaga, za kratek čas pomoli plamen pod rob cigare, ki slabše gori, dokler ovoj ne začne ponovno tleti.
Ugašanje cigare
Če bi rad cigaro ugasnil le začasno, pred tem pihni skozi njo, da odstraniš notranji dim, predenj postane star in slab. To lahko zelo izboljša okus ponovno prižgane cigare. Vseeno se začasnemu ugašanju cigar poskusi izogniti, pred ponovnim prižiganjem pa otresi čim več pepela in ponovno nežno pihni skozi cigaro. Preden prvič ponovno povlečeš, pusti ostanek pepela in ožganega tobaka za nekaj časa v plamenu. Nato uživaj v kajenju cigare, dokler ta ne postane premočna ali pa ti začne žgati prste. Cigaro ugasni v pepelniku, preden pa jo vržeš v smeti, se prepričaj, da je popolnoma ugasnila, saj žareč cigarin ogorek vsebuje veliko toplote in lahko kaj hitro zaneti ogenj.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej