V torek, 27. septembra 2011, bo na programu Discovery Channel premierno predvajana nova oddaja RADOVEDNOST, v kateri se bodo gledalci seznanili z odgovori na zapletena vprašanja o nastanku vesolja, obstoju vzporednih vesolj, nastanku človeškega življenja, orgazmu, umetni inteligenci, pametnih robotih in prihodnosti našega planeta.
Raziskava o radovednosti med narodi na Balkanu
Program Discovery Channel je pred pričetkom predvajanja oddaje v državah Jugovzhodne Evrope (Slovenija, Hrvaška, Srbija, Bolgarija, Romunija) opravil raziskavo o vprašanjih, ki pri ljudeh vzbujajo največ radovednosti. Ugotovitve o tem, kako si razlagamo nastanek vesolja, konec sveta, vzroke za nasilje, željo po večnem življenju, posmrtno življenje in vlogo robotov v modernem svetu so zanimive.
Raziskavo je za Discovery Channel CEEMEA opravila raziskovalna marketinška agencija DaedalusMillwardBrown iz Bukarešte. Potekala je med 19. avgustom in 2. septembrom 2011, in sicer v Sloveniji, Hrvaški, Bolgariji in Romuniji. Raziskavo so izvedli s spletnimi vprašalniki, razen v Srbiji, kjer so jo opravili s telefonskimi intervjuji. Ugotovitve raziskave temeljijo na vzorcu 600 sodelujočih v Srbiji in Romuniji, 604 sodelujočih v Sloveniji in na Hrvaškem ter 651 sodelujočih v Bolgariji. V vseh državah je bila raziskava opravljena na reprezentativnem vzorcu, na podlagi katerega lahko ugotovitve posplošimo na celotno populacijo v sodelujočih državah.
Nihče od balkanskih narodov ne želi živeti večno
Po ugotovitvah raziskave največ radovednosti pri Slovencih vzbuja vprašanje, kaj se zgodi, ko umremo. To vprašanje je najbolj zanimivo tudi za Bolgare, Romune in Hrvate, medtem ko se Srbi bolj posvečajo vprašanju o smislu življenja. Slovenci bolj verjamemo, da je vesolje nastalo z velikim pokom, kot pa, da ga je ustvaril bog, v kar so bolj prepričani Srbi in Romuni. Slovenci in prebivalci ostalih držav verjamejo v obstoj nezemljanov. Prav tako je vsem skupno mnenje, da bo vzrok za konec sveta v prihodnosti velika naravna katastrofa.
Vzrok za to, da ljudje počnemo slabe stvari, je po mnenju Slovencev, Romunov in Bolgarov v načinu vzgoje in šolanja. Srbi menijo, da je vzroke potrebno poiskati v travmah, ki jo jih ljudje preživeli v preteklosti. Po prepričanju Hrvatov pa je vzrok v genetski nagnjenosti k slabim dejanjem. V nobeni od držav, ki so sodelovale v raziskavi, si ljudje ne želijo živeti večno. Slovencem, Romunom in Srbom je dovolj že trenutna pričakovana življenjska doba, medtem ko bi Hrvati in Bolgari živeli dlje, od 100 do 200 let.
V nobeni od sodelujočih držav si ljudje ne predstavljajo, da bi lahko živeli, tako kot je nekoč živel jamski človek, ker smo postali preveč odvisni od modernih tehnologij. Slovenci, Hrvati, Romuni in Bolgari menijo, da ima uporaba robotov pozitiven vpliv na človeštvo, medtem ko Srbi menijo, da je uporaba robotov slaba, ker prispeva k večji nezaposlenosti ljudi.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej