Znanstveniki so v vzorcih, vzetih iz pljuč, jeter, vranice in ledvic, za katere se predvideva, da bi bili lahko med vsemi človeškimi organi najbolj izpostavljeni drobcem plastike in njihovemu filtriranju oziroma nalaganju, našli mikroplastiko in nanoplastiko, je te dni poročala nemška tiskovna agencija dpa.
Zaznali so na desetine tipov plastičnih komponent, tudi polietilen, ki se ga uporablja za plastične vrečke, in polietilen tereftalat, ki je sestavni del plastičnih steklenic.
V vseh 47 vzorcih so našli bisphenol A (BPA), kemikalijo, ki je kljub zdravstvenim pomislekom sestavina pakirne embalaže za hrano.
Mikroplastika in nanoplastika iz uničene plastične embalaže in plastičnih steklenic sicer onesnažuje okolje v vsakem kotičku sveta, je zapisala dpa.
Izpostavljenost živali tej plastiki znanstveniki povezujejo z neplodnostjo, vnetji in rakom, učinek na človeka pa še ni znan.
“Nikoli ne želimo kar tako alarmirati, a dejstvo je, da lahko ti nerazgradljivi materiali, ki so prisotni povsod, vstopijo in se kopičijo v človeških tkivih, mi pa ne poznamo možnih učinkov na zdravje,” je dejal študent Varun Kelkar, ki je sodeloval v raziskovalni skupini.
Omenjena študija je prva doslej, ki preučuje plastične drobce v organih donatorjev, za katere je znano, kakšna je bila njihova izpostavljenost okolju, kar omogoča boljše namige o virih in poteh izpostavljenosti.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej