Ideja o kolonizaciji novih svetov je privlačna, vendar je treba iskreno priznati, da je to nesmiselna in izjemno neizvedljiva rešitev za težave, s katerimi se sooča naš planet. Zgodovina konceptov o naselitvi novih planetov nam ponuja vpogled v nerealnost te ideje, medtem ko različni tehnični, biološki in ekonomske omejitve potrjujejo, da je to zgolj iluzija.
Zgodovina idej o naselitvi novih planetov
Ideja o kolonizaciji novih planetov ni nova. Od antičnih civilizacij do znanstvene fantastike so ljudje sanjarili o popotovanju in naselitvi drugih svetov. V 17. stoletju je filozof Johannes Kepler predlagal, da bi lahko ljudje živeli na Luni. V 20. stoletju je z naraščajočimi tehnološkimi dosežki in raziskovanjem vesolja zrasla tudi ideja o naselitvi Marsa. Vendar so te zamisli ostale predvsem v domeni znanstvene fantastike, saj so se ob konkretnem raziskovanju vesolja začele pojavljati nerealnost in ovire, ki omejujejo možnost naselitve.
Kolonizaciji novih svetov je bila predstavljena v številnih delih popularne kulture, predvsem v znanstveni fantastiki. V literaturi, filmih, televiziji in videoigram so ustvarjalci raziskovali koncepte naselitve drugih planetov na različne načine. Pogosto so se osredotočili na tehnične izzive, biološke prilagoditve, medčloveške odnose in neznane nevarnosti, ki bi jih prinesla takšna podviga. Dela, kot sta serija Star Trek in trilogija “Mars” avtorja Kima Stanleyja Robinsona, so predstavljala tako pozitivne kot tudi negativne vidike naselitve novih svetov. Kljub temu pa je popularna kultura seveda pogosto poenostavila ali romantično prikazala to idejo, kar je v nasprotju s tehničnimi, biološkimi in ekonomskimi omejitvami, ki bi bile potrebne za takšen podvig.
Neizvedljivost naselitve drugih planetov
Tehnični izzivi, povezani z dolgotrajnimi potovanji, varnostjo, habitabilnostjo in oskrbovanjem prebivalcev, so ogromni. Vesoljska plovila, ki bi omogočila potovanje do oddaljenih planetov, bi morala biti tehnično napredna, vzdržljiva in sposobna prenašanja človeške posadke skozi leta ali desetletja potovanja. Trenutno dosegljiva tehnologija še zdaleč ni dovolj napredna za takšno podvig.
Prilagajanje človeškega telesa na drugačne pogoje na novih planetih je izjemno zapleteno. Atmosferski, gravitacijski in sevalni pogoji na Marsu, na primer, so povsem različni od tistih na Zemlji, kar bi zahtevalo temeljite genetske spremembe ali tehnološke posege za prilagoditev. Če samo pomislimo, da niti na Zemlji ljudje ne moremo dolgoročno bivati čisto povsod, pa čeprav smo telesno prilagojeni na razmere tega planeta.
Financiranje takšnih projektov bi bilo izjemno drago. Zahteve po tehnologiji, izobraženem kadru, materialih in energiji bi presegale sposobnosti sedanje družbe. Sredstva, ki bi jih bilo treba vložiti, bi bila smiselneje uporabljena za reševanje težav na Zemlji.
Potovanje in naselitev novih planetov bi pomenilo tudi soočanje z neznanimi nevarnostmi, kot so izpostavljenost nevarnim sevanjem, nevarnost mikroorganizmov, ki bi jih prinesli s seboj, in druge nepredvidljive grožnje, ki bi jih težko obvladali.
A zakaj nas milijarderji vendarle prepričujejo, da je naša prihodnost na Marsu in raznih eksoplanetih? Odgovor je seveda denar.
Projektiranje in gradnja vesoljskih plovil, habitabilnih struktur ter vse potrebne infrastrukture za naselitev na drugih planetih bi zahtevala razvoj nove tehnologije, materialov in industrije. To ustvarja nove priložnosti za podjetja in investitorje, ki bi sodelovali pri razvoju in proizvodnji teh tehnologij in opreme. Ne glede na to, da nikoli ne bodo uspešno uporabljene.
Ideja o naselitvi drugih planetov kot rešitev za težave na Zemlji se morda sliši privlačna, vendar je vsakomur po hitrem pomisleku jasno, da so to pravljice in da bodo tovrstni koncepti še nekaj časa ostali v domeni domišljije. Tehnične, biološke, ekonomske in nevarnostne ovire so prevelike, da bi lahko resno pričakovali preselitev človeštva na druge planete. Namesto tega bi morali svoje napore usmeriti v reševanje težav na našem lastnem planetu, ki je edini dom, ki ga imamo.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej