Švedski znanstveniki so uspešno ustvarili kemijski element, več kot 4-krat težji od železa, ki je do sedaj v periodnem sistemu elementov obstajal je teoretično. Gre za eno najtežji snovi, ki jih znanstveniki poznajo in se ne pojavlja v naravi.
Ununpentium v naravi ne obstaja
Element z atomskim številom 115 in kratico Uup je najnovejši dodatek periodni tabli. Ime ununpentium je začasno in je izpeljano iz latinskih in grških imen za števili 1 in 5 (un-un-pent-) in pove število protonov v atomu elementa (115). Periodni sistem elementov, predstavljen v tabelah, ki smo se jih pri pouku kemije morali naučiti na pamet, predvideva obstoj mnogih elementov, ki pa jih v naravi ne moremo najti, saj niso dovolj obstojni. Zato znanstveniki v laboratoriju ustvarijo pogoje, pri katerih ta snov lahko obstaja. O ununpentiumu se v kemijskih krogih sicer razpravlja že desetletje.
Švedski znanstveniki so element ustvarili tako, da so žarek atomov kalcija, ki ima 20 protonov, usmerili v kos amerikuma, ki ima 95 protonov ter tako za eno sekundo (kar je v takšnih poskusih cela večnost) na svet priklicali ununpentium. Znanstveniki se trudijo odkriti področje v periodnem sistemu, ki ga imenujejo ‘otok stabilnosti’, kjer naj bi bili obstojni super-težki elementi, še poroča The Telegraph.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej