3
Na portalu o moškem intimnem zdravju Medicine.net so predstavili deset dejavnikov, ki najbolj negativno vplivajo na moški libido.
1. Stres
Preobremenjenost na delovnem mestu, finančne skrbi in premalo fizične aktivnosti povzročajo stres, ki lahko pripelje tudi do fizične in psihične izčrpanosti, v takem stanju pa je pomanjkanje spolnega poželenja povsem logična posledica.
2. Partnerske težave
Pogosti prepiri s partnerjem bodo zagotovo povzročili, da do njega ne boste čutili običajno mero spolnega poželenja. K zmanjšanju libida pa veliko pripomorejo tudi nerazrešeni ali potlačeni konflikti in slaba komunikacija na splošno.
3. Alkohol
Kozarček ali dva pred seksom je včasih dobrodošel, saj smo potem bolj sproščeni, vendar pa lahko alkohol tudi zavre vaš spolni nagon. Po drugi strani pa ste lahko, če spijete preveč, neprivlačni svoji partnerki in ne bo hoteli seksati z vami.
4. Pomanjkanje spanca
Utrujenost oslabi in upočasni vse telesne funkcije, poleg tega pa na splošno ubija voljo, ne le voljo do seksa. Če premalo spite, se vam na začetku le ne bo dalo seksati, sčasoma pa bo pomanjkanje spanca vodilo tudi v upad želje po spolnosti.
5. Starševstvo
Otrok sam po sebi ne vpliva na padec spolnega poželenja, vendar pa starševstvo vpliva na veliko ostalih stvari – partnerja sta bolj utrujena ter imata manj časa zase in drug za drugega, imata pa tudi manj zasebnosti doma.
6. Zdravila
Nekatera zdravila vplivajo na upad spolnega poželenja in pri tem težko kaj ukrenete, saj ne morete kar prenehati jemat zdravil. Lahko pa se o tem posvetujete s svojim zdravnikom, ki vam lahko predpiše druga zdravila ali zmanjša odmerek – v kolikor se to da.
7. Slaba samopodoba
To nikakor ni le ženska težava, saj ima tudi veliko moških slabo samopodobo. Morda je problem le v vaši glavi in ste preveč samokritični, v vsakem primeru pa to lahko popravite. Telesna vadba bo pripomogla k lepšemu videzu vašega telesa, poleg tega pa rekreacija tudi sama pozitivno vpliva na libido.
8. Prekomerna teža
Tudi prekomerna teža ima vpliv na moški libido, verjetno predvsem s tega vidika, da vpliva tudi na prej omenjeno slabo samopodobo in pomanjkanje samozavesti. Prekomerna teža poleg tega lahko vpliva tudi na slabšo kondicijo in zato slabšo predstavo v postelji ter tudi zato zmanjšuje libido.
9. Upad testosterona
Z leti upada tudi raven testosterona, hormona, ki povečuje spolno slo, kar pri nekaterih moških sicer ne povzroči sprememb v spolni sli, mnogim pa povzroči upad libida. Testosteron sicer vpliva tudi na spolno slo žensk, a v manjši meri, pri moških pa lahko povzroči, da želja po seksu povsem izgine.
10. Depresija
Klinična depresija lahko močno vpliva na padec libida, kar je še kar logično, glede na to, da povzroča tudi upad volje do življenja na splošno. Na nesrečo tudi večina antidepresivov negativno vpliva na spolno slo, tako da je v primeru depresije kot kaže sklenjen začaran krog okoli nizkega libida.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej