Uporaba 3D naprav slabša vid in povzroča glavobole
V kinih je 3D prikazovanje filmov že nekaj povsem običajnega, ta tehnologija pa vse hitreje prodira tudi v naše domove, saj naj bi se po televizijah in računalnikih kaj kmalu na trgu pojavili tudi pametni mobilni telefoni, ki bodo omogočali ogled 3D vsebine. Vendar pa so ameriški znanstveniki ugotovili, da bi lahko redna uporaba takšnih naprav povzročala številne težave z glavoboli in poškodbami vida.
3D tehnologija zahteva preveliko obremenitev za oči
Težava je predvsem v tem, da 3D slika od naših oči zahteva, da se osredotočijo na zaslon, hkrati pa prilagodijo razdaljo same vsebine. Znanstveniki ugotavljajo, da so številni udeleženci raziskave imeli veliko težav s 3D vsebino na mobilnih telefonih in drugih napravah, pri katerih se zaslon uporablja v neposredni bližini oči. “Nelagodje ki je povezano z gledanjem 3D slike je velik problem, ki bi lahko omejil uporabo tehnologije. Upamo, da bodo naša odkritja spodbudila še več raziskav na tem področju,” poudarja Martin Banks.
Bližje kot je zalon očem, več škode povzroči
Za 3D tehnologijo se odloča vedno več podjetij, ki skuša uporabnikom svoje izdelke še bolj približati, prvo med mobilnimi napravami pa je bilo tudi tokrat podjetje Apple s predstavitvijo svojega prvega 3D iPada. Pa vendar znanstveniki poudarjajo, da so naprave, kot so mobilni telefoni in tablični računalniki, pri katerih je zaslon bliže očem uporabnika, veliko bolj škodljive kot kinodvorane, pri katerih gledalec 3D slike ne zajema direktno, temveč posredno prek platna, poleg tega pa je pomembna tudi razdalja, ki je tu veliko večja.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej