1. Dejavnik tveganja za sladkorno bolezen: Nezdrav življenjski stil in prehranjevanje
Kar 90 odstotkov vseh obolelih za diabetesom se je prehranjevalo nezdravo, kar pomeni uživanje prevelike količine ogljikovih hidratov in slabih maščob, preveč sladkorja in premalo gibanja, ki bi pokurilo vse te odvečne in prazne kalorije (kar pomeni, da so jedi polne maščob, vendar oropane vitaminov in mineralov). Ključnega pomena je, da zaužiješ dovolj vlaknin, med katere spadajo zelena solata, ovseni kosmiči, semena, oreščki, vsebujejo pa jih tudi banane, brokoli, stročnice, pomaranče itd.
2. Dejavnik tveganja za sladkorno bolezen: Debelost
Kar 30 milijonov ljudi na svetu je predebelih, od leta 1980 dalje pa se je število prekomerno težkih kar potrojilo. Debelost je vse bolj povezana z nastankom sladkorne bolezni tipa 2, ki se lahko razvije precej hitro. Bolj, kot so tvoje telesne celice nasičene z maščobo, bolj so nedovzetne na porabljanje inzulina, kar lahko vodi v diabetes. Še posebej nevarni so maščobni obročki okrog pasu, saj vplivajo na slabše in počasnejše delovanje vitalnih organov.
3. Dejavnik tveganja za sladkorno bolezen: Povišan krvni tlak in nivo holesterola
Oba dejavnika tveganja za sladkorno bolezen sta pogosto, vendar ne nujno, povezano z debelostjo. Povišana nivoja krvnega tlaka in holesterola lahko poškodujeta srčno tkiva, poleg tega pa sta pogosto tako vzrok kot tudi posledica diabetesa, velikokrat pa sta povezana tudi z nezdravim načinom življenja.
4. Dejavnik tveganja za sladkorno bolezen: Vpliv genov in rase
Če ima kdo od tvojih družinskih članov sladkorno bolezen tipa 1 ali 2, obstaja večja verjetnost, da jo boš dobil tudi ti. Nekaj razlik je tudi med rasami, saj so Afroameričani, Latinoameričani in Indijanci bolj kot druge rase izpostavljeni tveganju za nastanek sladkorne bolezni. Vseeno pa za razvoj sladkorne bolezni ni dovolj le genetski dejavnik sam po sebi, temveč sta debelost in nezdrav življenjski stil veliko bolj ključnega pomena.
5. Dejavnik tveganja za sladkorno bolezen: Staranje
Dejstvo je, da so za sladkorno bolezen bolj dovzetni ljudje, starejši od 45 let, strokovnjaki predvidevajo, da predvsem zato, ker se številni v srednjih letih manj gibajo, slabše prehranjujejo in večino dneva preživijo sede v službi. Vseeno pa obstaja precejšnja verjetnost, da bo sladkorno bolezen dobila tudi starejša oseba, ki je sicer aktivna in vitke postave.
Odkrili so, da je to zato, ker tekom staranja naše celice na žalost postajajo vse bolj odporne proti inzulinu, trebušna slinavka, katere normalno delovanje je ključnega pomena za uravnavo inzulina, pa svoje naloge ne opravlja več tako dobro kot v mlajših letih. Kljub temu pa je zaskrbljujoče dejstvo, da vsako leto za sladkorno boleznijo zboli več otrok in najstnikov.
6. Dejavnik tveganja za sladkorno bolezen: Netoleranca na inzulin
Gre za pred-diabetesno stanje, pri katerem je raven sladkorja v krvi nekoliko povišana, vendar še ne dovolj, da bi ga lahko diagnosticirali kot pokazatelj sladkorne bolezni. Vsekakor pa to stanje ni nedolžno, saj poveča možnost za nastanek srčno-žilnih bolezni ter diabetesa tipa 2.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej