Tudi moški se sramujejo svojega telesa
Nekatere ženske že nekaj časa živijo v prepričanju, da popolnega videza ni mogoče doseči brez stradanja, njihove miselnosti pa so se, kakor vse kaže, nalezli tudi moški. To je potrdila tudi anketa britanskega podjetja Tanita, v kateri je sodelovalo 3.000 Otočanov. Raziskava je pokazala, da se kar četrtina moških svojega telesa sramuje v takšni meri, da se ne upajo niti sleči pred svojimi partnerkami, vsak tretji moški pa se nikoli ne bi slikal zgoraj brez.
Polovica sodelujočih moških je zase rekla, da so debeli, vsak peti laže o svoji teži, eden od desetih pa razmišlja tudi o lepotni operaciji, s kateri bi si dal odstraniti odvečno maščobno tkivo. Skoraj tri četrtine vprašanih je odgovorilo, da so za njihovo nezadovoljstvo z lastnim telesom odgovorni oziroma krivi predvsem mediji.
Anoreksija in bulimija na pohodu
Mnogi izmed sodelujočih moških torej verjetno izgledajo povsem normalno, a so podlegli pritiskom podob vitkih in postavnih moških, ki jih napadajo z naslovnic revij in televizijskih zaslonov. Posledice izkrivljene slike o svojem telesu se kažejo tudi v vse večjem številu primerov anoreksije in bulimije med moškimi. Sprva so motnje hranjenja veljale za izrazito žensko bolezen, zdaj pa je med bolniki z anoreksijo okoli 10 odstotkov moških, med bolniki z bulimijo pa je moških že skoraj 15 odstotkov.
Psihologi motnje hranjenje uvrščajo med etnične bolezni, pri katerih ni mogoče zanikati povezave med osebnostnimi značilnostmi posameznika in širšim družbenim in političnim sistemom, v katerem živi. Morda je zato čas, da tudi moški začnemo misliti s svojo glavo in ne nasedamo normam, ki nam jih vsiljuje družba.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej