Ustno izročilo mnogih ljudstev pravi, da pes lahko vsako poškodbo na sebi pozdravi z lizanjem. Pozdravil pa naj bi tudi nas, če nas poliže. Pa to drži?
Je pasja slina res zdravilna?
Seveda ne. Podobno kot človeška slina, je tudi pasja polna bakterij. Nekatere so celo, podobno kot človeške, mesojede. Poleg tega pa samo pomislite, kaj vse ima pes tekom dneva v ustih, kaj vse poje in kaj vse žveči. Strohnela goveja kost od lani, ki jo je ponovno odkopal, mrtev ptič, lastno mednožje in gnila voda v luži za hišo. Na tem zagotovo ni nič kaj zdravilnega.
Pasje lizanje
Lizanje ran je naraven odziv mnogih sesalcev na poškodbe, tudi ljudje radi poližemo rano na prstu, ko se urežemo. Vendar pa, kljub temu, da mnogi znanstveniki zagovarjajo pozitivno delovanje encimov v slini na celjenje ran, to ni bilo dokazano.
Psi z lizanjem izkazujejo medsebojno naklonjenost, podobno, kot to počnemo ljudje z lizanjem. Ko se poškodujemo in pes vidi, da nas boli, nas želi potolažiti in pomiriti – pozdraviti pa rane ne more. Res je sicer, da zdrav odrasel človek ne bo kar zbolel od nekaj bakterij več na sebi, ljudje z zmanjšano odpornostjo in otroci pa so lahko bolj občutljivi. Če sami ne bi dajali v usta prstov, po tem ko ste se dotikali stvari, ki jih pes grize, liže in žveči, potem si naklonjenost s kosmatincem raje izkazujte na drugačen način.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej