Prve posledice se kažejo že po petdesetem letu
Znanstvenikom z University College London naj bi nedavno uspelo dokazati, da kajenje nima samo neposrednega vpliva na naše zdravje, temveč tudi na delovanje možganov. Posledice dolgoletnega kajenja naj bi bile opazne že hitro po petdesetem letu starosti, prizadete pa naj bi bile predvsem visoke miselne sposobnosti. Sicer pa so znanstveniki testirali še spomin in jezikovne spretnosti.
Prizadeti tudi nekadilci, ki so s kajenjem prenehali pred manj kot desetimi leti
Zmanjšane mentalne spoobnosti pa znanstveniki niso ugootvili samo pri kadilcih, temveč tudi pri nekadilcih, ki so s kajenjem prenehali do deset let nazaj. Komaj po daljši abstinečni dobi so se rezultati bivših kadilcev približali rezultatom nekadilcev, ki nikoli v svojem življenju niso prižgali cigarete.
Medtem ko znanstveniki za zmanjšanje umskih sposobnosti sumijo obolenja arterij v možganih, ki so posledica dolgoletnega konzumiranja tobaka, pa si niso znali razložiti, zakaj so opisane posledice opazne samo pri moških testirancih. Negativen upad, ki so ga znanstveniki pri testirancih spremljali trikrat sredi njihovih petdesetih in kasneje še sredi šestdesetih let, so kazali samo moški. Razlogi so zaenkrat še nepojasnjeni, vendar znanstveniki predpostavljajo, da je v tem oziru pomembna tudi količina pokajenih cigaret, ki bi naj bila pri moških dosti višja kot pri ženskah.
Kadilci bolj izpostavljeni alzheimerjevi bolezni
Poleg nižjih umskih sposobnosti obstaja pri kadilcih v pozni starosti povišana nevarnost obolenja za alzheimerjevo boleznijo. Ta nevarnost naj bi bila kar dvakrat višja kot pri nekadilcih.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej