Kako preprečiti smrčanje?
Obsežna študija v ZDA je pokazala, da v splošnem smrči vsak tretji moški, smrčanje pa je veliko bolj pogosto pri moških kot pri ženskah. Dokazano je, da po 35. letu starosti smrčanje opazno narašča, včasih pa je lahko tudi znamenje resne bolezni. Največkrat so vzrok smrčanja ohlapne mišice žrela, zaradi česar se jezik pomakne malce nazaj. Včasih je prav smrčanje odgovorno za jutranje glavobole, dnevno neprespanost, pomanjkanje energije za vsakodnevne izzive in v nekaterih primerih tudi za nočne motnje srčnega ritma, kar pa je že simptom apneje v spanju. V prej omenjeni raziskavi so smrčačem med spanjem namerili dosti višji krvni pritisk kot tistim, ki niso smrčali, kar vodi v sklepanja, da je smrčanje posredno povezano tudi z obolenjem srca in ožilja.
Tudi večje količine alkohola, pomirjevalna in uspavalna sredstva, kajenje, določen položaj telesa med spanjem in neprezračena spalnica lahko izzovejo smrčanje. V slednjem primeru ti lahko pomagajo že vlažilec zraka in redno zračenje spalnega prostora. Optimalna nočna temperatura za spalnico je 18 stopinj C. Med dejavnike smrčanja telesnega izvora sodijo hormoni, delovanje ščitnice, dednost, polipi v nosni sluznici ali prekomerna telesna teža.
Prva pomoč pri smrčanju
Položaj, ki najhitreje in najlažje izzove smrčanje, je spanje na hrbtu, saj jezik potisne spodnjo čeljust navzdol, kar privede do zožitve žrela, kar pri odprtih ustih sproži nadležne zvoke. Temu se lahko izogneš z enostavnim trikom, namreč potrebuješ le nekaj, kar te bo med spanjem dregnilo in te v hipu obrnilo s hrbta na bok. Brez dvoma je to že nekajkrat storila partnerka, lahko pa za to poskrbiš tudi sam, in sicer tako, da si v zgornji del pižame na hrbet všiješ teniško žogico. Sliši se nenavadno, a brez dvoma te bo predramila, da se boš samodejno obrnil na bok.
V zadnjih desetletjih so bile mnoge raziskave namenjene poskusom odpravljanja smrčanja, pri čemer so negativne posledice različnih preparatov presegle malenkostne uspehe. Za prvi korak proti smrčanju se lahko izogneš alkoholu pred spanjem, uspavalnim sredstvom ter v primeru prekomerne teže poskusiš izgubiti nekaj kilogramov. Poskusiš lahko tudi z obližem za nos, s katerim se razširijo nosnice. Kadar ti preparati ne zaležejo, lahko stopiš na posvet k otorinolaringologu, ki bo določil, ali gre morda za anatomske vzroke smrčanja.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej