Veliko ljudi začne z grizenjem nohtov že v otroških letih, kar z leti postane tako ustaljena navada, da to počnejo povsem nezavedno. Včasih je kriv tudi stres, napetost ali trema, saj grizljanje nohtov psihološko pomirja, kot nekatere druge pomirja kajenje ali prenajedanje. Grizenje nohtov lahko spremlja tudi kakšno drugo dejavnost, denimo branje, gledanje televizije, učenje ali telefoniranje, nekateri to počnejo namerno, spet drugi nohte grizejo iz dolgočasja.
Grizenje nohtov prinaša nevarnost okužb
Ne glede na to, kako pogosto in temeljito peremo svoje roke ter vzdržujemo njihovo higieno, se pod nohti vedno nahajajo številne bakterije, gljivice in virusi, ki se z grizenjem prenašajo v organizem. Zaradi grizenja nohtov na koži okoli njih nastanejo manjše ranice, ki pripomorejo k razvoju okužbe tako na nohtu kot tudi v ustni votlini, poleg tega pa je vlažna koža veliko bolj dovzetna za glivična obolenja. Dolgotrajno grizenje nohtov poleg tega spremeni tudi rast nohta in lahko povzroči celo njegovo deformacijo.
Kako odpraviti grizenje nohtov?
1. Najhitrejša rešitev je, da uporabiš lak za nohte ali kremo, ki je odpravljanju te razvade posebej namenjena in ima zato zelo neprijeten okus. Če se slednjega že tako navadiš, da z grizljanjem nohtov nadaljuješ, ga zamenjaj z drugim podobnim izdelkom.
2. Skušaj najti drugo navado. Nekateri s prsti radi tapkajo po mizi, drugi čečkajo po papirju, spet tretji se igrajo s prstani. Pomaga tudi stiskanje žogice, ki obenem učinkuje protistresno.
3. Roke naj bodo nenehno polno zaposlene. Proste roke spodbujajo navado, zato jih skušaj čim bolj zaposliti. Če si se zalotil, da si nohte grizeš med telefoniranjem, poleg telefona postavi blok in pisalo ter se na ta način grizljanju skušaj izogniti.
4. Žveči žvečilni gumi. Če žvečiš, obstaja namreč manjša verjetnost, da se boš poleg tega lotil še grizenja nohtov. Žvečilni ali bombone skušaj imeti ves čas pri sebi in se jih poslužuj vsakič, ko se zalotiš pri grizenju nohtov.
5. Ko ugotoviš razlog za svoje početje, ga skušaj čim prej odpraviti. Če je krivec stres, se ga skušaj znebiti z razvedrilom, če je razlog napetost pa poskusi s tehnikami sproščanja in telovadbo.
6. Če se grizenja nohtov ne zavedaš vedno, prosi svoje bližnje, naj te vsakič, ko to počneš, opomnijo. Postopoma skušaj ohraniti čim več nohtov in jih pokaži svojim bližnjim, ki te bodo motivirali in pohvalili. Z njihovo pomočjo in spodbudo boš namreč trdovratno navado veliko lažje odpravil.
7. Redno uporabljaj ščipalnik. Tako se boš po hitrem postopku znebil izgovora za grizenje nohtov, češ da je bil noht predolg, preoster, itd.
8. Skušaj zaužiti čim več kalcija in magnezija. Poskrbela bosta namreč za močne in lepe ter predvsem čvrste nohte.
9. Potrebuješ predvsem veliko potrpežljivosti. Grizenja nohtov se ni mogoče hitro odvaditi, za to potrebuješ močno voljo in veliko samoopazovanja. Predvsem pa je potrebna vztrajnost, ki se ti bo slej kot prej obrestovala.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej