Lastnosti ogljikovega monoksida
Ogljikov monoksid je strupen plin, ki je brez vonja in okusa. Gre za plin, ki nastane pri nekončanem, nepopolnem izgorevanju, do katerega pride takrat, kadar na voljo ni dovolj kisika, ki bi prispeval, da bi iz kemične reakcije nastal ogljikov dioksid. Prav zaradi svojih lastnosti, ker ga je zelo težko zaznati brez detektorja, ki meri količino ogljikovega monoksida v zraku, je nujno, da se seznaniš s tem, kakšni so simptomi in kako lahko ukrepaš.
Kako se lahko zastrupiš?
Ogljikov monoksid nastane kot proizvod pri kurjenju starih peči, slabo prezračenih kaminov, kakršne imajo na nekaterih starejših domačijah, pri prenosnih pečeh, prihaja pa tudi iz avtomobilske izpušne cevi.
Do zastrupitve lahko pride tudi v stanovanjskih blokih, v primeru slabo vzdrževanega, skupinskega sistema ogrevanja.Kar nekaj zdravniških poročil je v zadnjem času zabeležilo primere zastrupitve z ogljikovim monoksidom v Sloveniji. Naša sogovornica, Polonca Kovačič, dr. med. spec. iz Zdravstvenega doma Domžale, je razkrila, da se je sama v zadnjih dveh ali treh letih srečala s tremi smrtnimi primeri zaradi zastrupitve z ogljikovim monoksidom. Poudarila je, da se redna dežurna služba srečuje s še več primeri, pri njeni intervenciji pa je šlo v enem primeru za samomor z avtomobilsko izpušno cevjo, ki si jo je žrtev napeljala v avtomobil, pri dveh ženskah pa je šlo za nenamerno zastrupitev.
Kako prepoznati simptome zastrupitve?
Simptomi zastrupitve z ogljikovim monoksidom so precej nespecifični, saj so podobni tudi navadnemu prehladu, gripi in številnim drugim obolenjem.
Dr. Kovačič obrazloži: “Simptomi so utrujenost, glavobol, omotičnost, ampak do tega prihaja zelo postopoma, tako da se tega niti ne zavedaš in pravzaprav zaspiš. To te uspava, kot da bi bil utrujen in potem te na enkrat ni več, če ne pomisliš, da bi bila lahko kriva peč.” Zdravnica opozarja, da je v primeru suma na zastrupitev potrebno takoj poklicati 112, kjer nato primer posredujejo najbližji, nujni medicinski pomoči.
Kako lahko zastrupitev preprečiš?
Dr. Kovačičeva svetuje, da dobro preveriš delovanje in kakovost peči, saj na zastrupitev z ogljikovim monoksidom lahko sklepamo predvsem glede na prostor, v katerem se nahajamo.
“Ker so znaki precej nespecifični, lahko na zastrupitev sklepaš predvsem iz okolja, če veš, da je v prostoru odprta peč, ali da je dimnik morda slabši. Peči morajo biti dobre, da pride do popolnega izgorevanja. Ker pri popolnem izgorevanju dobimo CO2 in ne CO,” pojasnjuje Kovačičeva.
To je eden izmed načinov preventive, dr. Kovačič pa priporoča tudi: “Vsem, ki imajo kamin, svetujem, da razmislijo o nakupu senzorja, kateri res ne stane dosti, okoli dvajset eurov, ter piska, ko je koncentracija ogljikovega monoksida v zraku kritična. Svetujem tudi zračenje stanovanja, saj ko je odprto okno, koncentracija monoksida bistveno pade in nisi več ogrožen.”
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej