O neplodnosti bodisi moškega bodisi ženske govorimo takrat, ko se par neuspešno trudi zanositi več kot eno leto. Približno 10 % parov ima težave z zanositvijo, ki so v 30 % posledica neplodnosti pri moških, v 30 % posledica neplodnosti ženske, za 30 % neplodnosti pa ne najdejo konkretnega vzroka.
Vzroki za neplodnost moških so različni
1. vzrok za neplodnost: Varikokela
Varikokela je dejansko najpogostejši vzrok za neplodnost. Povzroča zastajanje venske krvi v modih, kar vodi k povišani telesni temperaturi v področju mod. Moški imajo v tem primeru manj semenčic (siceršnja koncentracija semenčic je 20 milijonov semenčic na mililiter), manj kot 50 % semenčic je normalno gibljivih, manj kot 15 % jih je normalno razvitih.
2. vzrok za neplodnost: Problemi s spermiji ali izlivom
Odsotnost spermijev v izlivu je lahko posledica napake v razvoju spermijev, ali pa je prisotna anatomska napaka v izvodilih, zaradi katere je prehajanje spermijev v semensko tekočino ovirano ali moteno. Seveda je lahko neplodnost tudi posledica premajhnega števila spermijev v izlivu, lahko je posledica slabo gibljivih spermijev ali pa težav s samim izlivom.
3. vzrok za neplodnost: Nepravilno delovanje hormonov
Hormoni vplivajo na razvoj spermijev in če je delovanje hormonov v telesu moteno oziroma nepravilno, lahko pride tudi do težav s plodnostjo, saj je oviran normalen razvoj spermijev.
4. vzrok za neplodnost: Zdravstvene težave
Neplodnost je prisotna tudi pri moških, ki so se zdravili z obsevanjem, na primer pri levkemiji, tumorjih testisev in limfomih. Lahko je tudi posledica vnetja mod in obmodkov.
5. vzrok za neplodnost: Vplivi iz okolja
Motje v razvoju semenčic povzročajo tudi različni škodljivi vplivi iz okolja, kot je na primer kajenje tobaka in marihuane, pretirano pitje alkoholnih pijač, kofein in tudi nekatera zdravila. Na spermije pa naj bi negativno vplivala tudi nošnja pretirano oprijetega spodnjega perila in ozkih hlač ter perilo iz sintetičnih materialov, ki modom ne pustijo dihati in se ta zato pregrevajo.
Kako zdravimo neplodnost pri moških?
Zdravljenje je seveda odvisno od vzroka za neplodnost. Če je vzrok neplodnosti varikokela, neplodnost zdravi urolog, in sicer operativno. V 95 % je operacija uspešna, v 5 % pa se varikokela ponovi in je potreben ponovni operativni poseg. Če so vzroki hormonski, zdravljenje poteka pri endokrinologu, in sicer hormonsko. Moški, ki imajo sicer zdrave semenčice, vendar pa do oploditve ne pride zaradi ovire na izvodilih, pa imajo možnost operativne izolacije semenčic iz mod in nato umetne oploditve njihove partnerke.
Vseeno pa je bolje preprečiti kot zdraviti, vsaj v primeru, da bi lahko bila neplodnost posledica vplivov iz okolja. Izogibaj se ozkim hlačam, sintetičnemu spodnjemu perilu ter predvsem nezdravemu načinu življenja – pitju alkohola, kajenju in pretiranemu uživanju kave.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej