1. dejavnik tveganja za raka prostate: starost
Skupina z največjim tveganjem za raka prostate so moški po 50. letu, v primeru, da v njihovem ožjem sorodstvu ni nobenega obolelega za rakom prostate, sicer pa se rak prostate v določenih primerih lahko pojavi že po 40. letu. Natančnejše številke pa so naslednje: zgolj eden izmed 10.000 tisoč moških mlajših od 40 let zboli za rakom prostate, med starostnim razponom od 40 do 59 let pa zboli že eden od 38 moških, medtem ko zboli kar eden na vsakih 15 moških v starostni skupini 60-69 let.
Da je rak prostate predvsem bolezen starejših moških, dokazuje tudi dejstvo, da je kar 65% moških, ki dobijo to diagnozo, starejših od 65 let, poroča Fundacija za raka prostate. Višja kot je starost moškega, večja je tudi možnost obolenja, saj za rakom prostate zboli kar 80% moških starejših od 80 let.
2. dejavnik tveganja za raka prostate: rasa
Raziskave kažejo, da v ZDA moški karibskega porekla in Afroameričani za rakom zbolijo dva do trikrat pogosteje, bolezen pa je pogosta tudi pri Latinoameričanih. Najmanj dovzetni za rakom prostate so Azijci, številni domnevajo, da je razlog v njihovem drugačnem načinu življenja: predvsem bolj zdravi prehrani. Belci so torej nekje vmes med temi skupinami.
Zanimive pa so raziskave, ki so pokazale, da je še pomembnejši faktor kot rasa, pravzaprav življenjski stil, ki lahko bistveno poveča možnost za obolenje. Migrantom iz Azije, ki živijo v Veliki Britaniji ali ZDA, se tveganje za raka prostate občutno poveča.
3. dejavnik tveganja za raka prostate: prehranjevanje
Medicinski portal Web Med ugotavlja, da je rak prostate veliko pogostejši v tistih državah, kjer ljudje zaužijejo veliko mesa in mlečnih izdelkov, v primerjavi s tistimi deželami (najpogosteje azijskimi), kjer ljudje pretežno živijo od riža, zelenjave in soje.
Hrana, ki naj bi pripomogla k zmanjševanju možnosti za raka prostate, je bogata z omega 3 maščobami (najdemo jih v ribah kot so losos, sardine in skuša, brazilskih oreščkih, bučnih semenih itd.), hrana, ki ima veliko selena (poleg že naštetih so to tudi kikiriki, tuna, ostrige, puran itd.), ter vitamina D (ribe, jajca, nemastno mleko itd). Raziskave na živalih pa so pokazale, da je uspešen zaviralec rasti tumorjev tudi vitamin E (žitarice, sončnična semena, zelena zelenjava, paradižnik, avokado itd.) in sojini izdelki (npr. tofu).
4. dejavnik tveganja za raka prostate: življenjski slog
Nekatere raziskave so pokazale, da je tveganje za raka prostate višje pri kadilcih kot pri nekadilcih, vendar te raziskave niso upoštevale nekdanjih kadilcev in niso razlikovale moških glede na to, koliko cigaret pokadijo na dan. K razvoju raka prostate lahko prispeva tudi prevelika telesna teža, predebeli moški pa naj bi zaradi te bolezni pogosteje umirali.
Zanimivi so tudi izsledki nekaterih raziskav, ki dokazujejo, da je tveganje za raka prostate višje tudi pri tistih moških, ki delajo na kmetiji, pri varilcih in pri tistih, ki izdelujejo baterije, saj so ob tem izpostavljeni kadmiju, ki je potencialno nevarna kovina.
5. dejavnik tveganja za raka prostate: druge bolezni in jemanje zdravil
Rezultati določenih raziskav kažejo, da lahko raka prostate povzroči celo vsakodnevno jemanje aspirina, medtem ko druga testiranja niso prišla do takšnega sklepa. V raka lahko napreduje tudi bolezen kroničnega vnetja prostate in nekatere spolno prenosljive bolezni: pri moških, ki iso kdaj zboleli za gonorejo, je tveganje za raka prostate 40 odstotkov večje, pri tistih, ki so imeli humana papilomi virus, pa kar za 50 odstotkov.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej