Katere zdravstvene težave prežijo na »pisarniške molje«?
8- do 12-urni preseden delavnik lahko največkrat privede do težav s srcem, vpliva pa lahko tudi na boke, hrbtenico in ramena. Ameriška raziskava je potrdila, da zmanjšano gibanje na delovnem mestu zvišuje tudi možnosti za diabetes. Zdravniki opozarjajo, da obstaja razlika med rednim gibanjem in aktivnim življenjskim stilom. Oseba, ki se redno rekreira, obenem pa preživi več ur na stolu, kljub vsemu ne živi aktivnega življenja.
Tisti, ki se vsaj minimalno gibajo tudi na delovnem mestu, pokurijo na teden več kalorij od tistih, ki delovnik presedijo. Zato recimo zaposleni v trgovini Zara pokuri več kalorij kot bančni uslužbenec in sprevodnik pokuri več kalorij kot voznik avtobusa. Če telo večino časa presedi, potem se tej poziciji tudi adaptira in se v njej počuti najbolj udobno, kljub bolečinam v hrbtu in vratu, ki jih ta poza povzroča. Pojavijo se težave z mišicami in sklepi, tisti, ki med sedenjem radi prekrižajo noge, pa lahko občutijo nepravilnosti v bokih.
Nasveti za »pisarniške molje«
1. nasvet: Zdrava malica
Dandanes ima skorajda vsaka pisarna vsaj en avtomat s prigrizki, ki so večinoma nezdravi in polni kalorij. Namesto tega si raje od doma prinesi zdravo, a visoko energetsko hrano, kot je na primer polnozrnata ploščica, sadje ali polnozrnata žemlja in nemastni jogurt.
2. nasvet: Sprehodi se in pretegni svoje telo
Nekateri svojega stola ne zapustijo niti takrat, ko se morajo z delovnega mesta za nekaj korakov premakniti, temveč se raje za teh nekaj korakov dobesedno odpeljejo s stolom. Seveda je bolj priporočljivo, da se vsake toliko časa malce sprehodiš po pisarni, pretegneš svoje telo in se po možnosti nadihaš svežega zraka.
3. nasvet: Namesto dvigala izberi stopnice
Če imaš do svoje pisarne na voljo dvigalo in stopnice, potem občasno raje izberi stopnice, saj so majhna, a prav primerna jutranja kardio telovadba.
4. nasvet: Krepitev mišic in sklepov
Verjeli ali ne, tudi med sedenjem lahko prav intenzivno potelovadite. Če želite okrepiti zadnjične in trebušne mišice, jih med sedenjem nekajkrat napnite in sprostite, dokler v njih ne začutite prijetne bolečine. Okrepite lahko tudi kolena ter mišice na nogah, in sicer tako, da nogo pod mizo povsem iztegnete in prste privihate navzgor, da fino napnete meča in stegenske mišice. Nato nogo nekajkrat čisto malo dvignite od tal in spustite nazaj. Mišice in sklepe na rokah pa lahko okrepite s kakim pripomočkom, kot so na primer ročke z vzmetjo za krepitev zapestja, podlahti in bicepsov.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej