Mnoge razvade, ki jih imamo ljudje na Zahodu, lahko botrujejo k razvoju raka. Sedenje, sončenje, kajenje, nezdrava hrana in pitje alkohola so le nekatere od vsakdanjih stvari, ki jih po zaslugi raziskav počnemo vsaj s kančkom slabe vesti.
Uživanje alkohola naj bi botrovalo več kot 700.000 primerom novih rakavih obolenj in 366.000 smrtim zaradi raka v letu 2012, kažejo podatki, ki so jih v sredo razkrili na Svetovnem kongresu rakavih obolenj v Parizu. Tovrstne primere so opazili predvsem v bogatejših državah, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Raziskovalci so tako nedavno zaključili, da je alkohol odgovoren za približno pet odstotkov novih primerov rakavih obolenj in 4,5 odstotka smrtnih primerov zaradi raka.
“Večji del prebivalstva se ne zaveda, da lahko zaradi alkohola zboli za rakom,” je komentiral študijo eden izmed raziskovalcev Kevin Shield iz Mednarodne agencije za raziskovanje raka (IARC), ki je del Svetovne zdravstvene organizacije (WHO).
Alkohol naj bi bil odgovoren za kar četrtino primerov raka na dojkah, sledi pa mu rak debelega črevesja in danke s 23 odstotki. Pri smrtnih primerih pa je alkohol najpogosteje povezan z rakom na požiralniku ter rakom debelega črevesja in danke.
IARC uvršča alkohol v prvo skupino karcinogenih snovi, kar pomeni, da je med bolj nevarnimi snovmi.
Največ primerov, kjer so lahko povezali alkohol z rakavimi obolenji, je bilo v Severni Ameriki, Avstraliji in Evropi, predvsem vzhodni.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej