Oglaševanje
Vsi reklamni izdelki, ki igrajo na noto nostalgije in poudarjajo, kako je bilo v preteklih časih ali v otroštvu lepo, prav tako lahko vplivajo na spomin. Njihovo delovanje je usmerjeno v brisanje tistega, kar je bilo morda v starih časih slabo. Razlog, zakaj se nekateri starejši ljudje prejšnjega stoletja ali obdobja Jugoslavije spominjajo kot le dobrega, je morda ravno v tem, da ga nekateri oglaševalci ali trgovci kot takšnega prodajajo. Enako je dokazala tudi znanost. Primer za to je tudi eksperiment, v katerem so znanstveniki skupino ljudi prepričali, da so kot otroci v Disneylandu spoznali Zajčka Dolgouščka tako, da so jim ta dogodek podrobno opisali. Sodelujoči so se kar naenkrat vsega jasno »spominjali«, kljub dejstvu, da omenjeni risani lik nikoli ni bil v Disneylandu. Izvedenih je bilo še nekaj podobnih eksperimentov, bistvo vseh pa je bilo, da so dokazali, da spomin ni fiksna in statična stvar, temveč se lahko z novimi informacijami vedno znova posodablja oziroma dopolnjuje.
Pritisk sovrstnikov
»Peer pressure« oziroma pritisk sovrstnikov dokazuje, da spomin včasih ni le stvar posameznika, temveč je dinamična stvar, ki ga delimo tudi z drugimi ljudmi. To je seveda priročno, kadar nam kaj uide iz spomina in po dogodku vprašamo ljudi, ki so bili vanj prav tako vpleteni, vendar pa je takšen skupen spomin slaba stvar v primeru, da nam spomin na nek dogodek drugi ljudje spreminjajo. Raziskava, v kateri so znanstveniki z napačnim opisom dogodka zmedli skupino najstnikov, ki je bila v ta isti dogodek vpletena, potrjuje, da je naš spomin podvržen tudi pripovedovanju drugih ljudi. Čeprav je bil opis dogodka napačen, se je kar 70 odstotkov najstnikov z opisom strinjalo, predvsem zato, ker so jim znanstveniki pojasnili, da so takšne opise podali njihovi prijatelji sovrstniki.
Ker spomin deluje tudi po principu »uporabljaj ali izbriši«, je eden lažjih sovražnikov spomina tudi internet. Namreč prav po zaslugi napredne tehnologije in interneta iz našega spomina bledijo nekatera znanja, ki smo jih nabrali že v osnovni šoli, tudi zavoljo mnenja, da tega znanja ne potrebujemo, saj si lahko pomagamo s tehnologijo. Na primer, poskusi se spomniti, kdaj si na zadnje odšteval brez kalkulatorja na svojem telefonu ali računalniku. Bi še znal deliti ali odštevati po »peš« poti ali bi moral najprej malo osvežiti spomin? Rezultati neke študije so pokazali, da si ljudje lažje zapomnimo, v katero mapo na računalniku smo določeno datoteko shranili, malce težje pa si zapomnimo vsebino te datoteke. V bistvu naš spomin že od nekdaj deluje po principu »uporabljaj ali izbriši«. Če si le s težavo zapomniš datume rojstva svojih bližnjih, si enostavno vprašal prijatelja ali sorodnika za odgovor. Na podoben način pa tudi veliko informacij “pogooglaš”.
Samski stan
Finska študija je pokazala, da lahko dolgotrajnejši samski stan ne vpliva le na spolno življenje, temveč tudi na spomin. Študija je zajela 1.400 ljudi, starih približno 50 let. Ponovno so jih intervjuvali po dvajsetih letih in odkrili so, da sta se pozabljivost in demenca predvsem pri tistih, ki so bili sami, ločeni ali ovdoveli. Strokovnjaki ugotovitev razlagajo z dejstvom, da pogosti pogovori, ki se odvijajo med poročenimi pari pomaga obema partnerjema ohraniti aktivne možgane in dober spomin. Pari svoj spomin tudi eden drugemu dopolnjujejo. Edina razlika med Googlom in zakonskim partnerjem je verjetno ta, da se Google nikoli ne razjezi, če mu v enem dnevu petkrat postaviš isto vprašanje.
Prekomerna telesna teža
Nekatere študije, med njimi tudi študija, ki je bila objavljena v Women’s Health Initiative, dokazujejo, da naj bi imeli ljudje s prekomerno telesno težo slabši spomin tudi v primeru, kadar ne gre za diabetes ali visok krvni pritisk. Ena možna razlaga za te ugotovitve lahko leži v pomanjkanju gibanja.
Vse povedano je še en dober razlog, zakaj je dobro izgubiti odvečno telesno težo, si pridobiti partnerja in omejiti uporabo interneta.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej