Rana na želodcu je glavni vzrok za bolečine v zgornjem delu trebuha. Nadloga, ki ji pravimo tudi ulkus ali čir, v vsakdanjem jeziku pa najpogosteje rana na želodcu, je dejansko razjeda na želodcu ali dvanajstniku.
Glavni krivec je stres
Želodčna sluznica ima veliko obrambno sposobnost, kajti v želodec zanesemo s hrano in z rokami bakterije, viruse, druge toksične in telesu tuje snovi. Bakterije, virusi in zajedavci ne preživijo v kislem okolju, zato imamo v steni želodca parietalne celice, ki izločajo solno kislino. Celice želodčne sluznice so obdane z sluzjo, da jim solna kislina ne škodi. Da vse to dobro deluje in da imamo dobro obrambo želodčne sluznice, potrebujemo dobro prekrvavitev le-te; kakršen koli stres v telesu povzroči izločanje stresnih hormonov zmanjšanje pretoka krvi skozi prebavila, posledično močno pade odpornost sluznic prebavil.
Zdravniki razjede na želodcu vse pogosteje povezujejo z okužbo z bakterijo Helicobacter pylori, zato ni nič nenavadnega, če pacientu predpišejo antibiotike.
Rana na želodcu
Pri razjedi sluznice želodca ali dvanajstnika bolniki največkrat čutijo bolečino pod desnim rebrnim lokom, lahko tudi v ledjih desno. Navadno se pojavi uro ali dve po jedi, močnejša je ponoči in bolnika lahko zbudi. Bolečina lahko traja nekaj dni in nato mine.
Ljudje, ki jih pestijo te težave, prisegajo na različne oblike pomoči. Mnogi na tešče pijejo oljčno, ričkovo olje ali olje črne kumine, kar naj bi prebavila obdalo z zaščitnim filmom. Ljudje si pomagajo tudi z raznimi čaji,
Kaj jesti, če imamo rano na želodcu?
Zdravniki priporočajo, da uživamo živila, bogata z antioksidanti; jejmo cvetačo, zelje, redkvice, kolerabo, borovnice, maline, robide, listnato zelenjavo, brokoli, probiotična živila, papriko, jabolka, češnje, korenje, skratka čim več vitaminov in mineralov polnega sadja in zelenjave.
Ta živila bodo našemu telesu pomagala spopadati se s prostimi radikali in okužbo.
Po drugi strani pa se je dobro izogibati živilom, ki povečajo izločanje želodčne kisline, kamor spada močno začinjena hrana, surova čebula in česen, agrumi, gazirane in alkoholne pijače, kava in pravi čaj. Na razdražen želodec blagodejno učinkujejo banane, ovsena kaša, riž in ingver v zmernih količinah.
Nikar pa ne pozabimo na mentalni vidik zdravja; poskrbimo, da se izogibamo stresu in živčni napetosti.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej