Na športne napitke ne prisegajo več samo športniki, ampak že vsak, ki se sem in tja malo ukvarja z rekreacijo. Pijejo te napitke v veri, da s tem utrjejo svoje zdravje in se od znotraj hidrirajo, resnica pa je žal drugačna.
Nova raziskava, narejena v Veliki Britaniji, zadnje dni odmeva v javnosti, saj je razkrila pravo resnico o teh napitkih: dokazala je, da so učinki teh pijač lahko celo škodljivi. Prav tako so v raziskavi potrdili, da so proizvajalci teh pijač do zdaj denarno podpirali znanstvenike, ki so nato zagovarjali pitje športnih pijač.
Strokovnjaki so tako športnike prepričevali, naj pijejo te tekočine, preden sploh postanejo žejni, češ da organizem itak ne zazna, kdaj potrebuje dodatno tekočino. Večina jim je verjela.
Poglejmo, kaj sploh je hidriranost oziroma zadostna oskrbljenost s tekočino med športom. Tej nekoč niso pripisovali velike veljave. Pred nekaj desetletji so maratoncem celo odsvetovali pretirano pitje tekočin, saj naj bi jih upočasnile in jim pokvarile rezultate.
Potem pa je hidracija med športom nenadoma postala tema dneva: to se je zgodilo po objavi ‘znanstvenih’ člankov v raznih medicinskih revijah, in, ni naključje, potem, ko so začela podjetja za proizvodnjo pijač sponzorirati znanstvenike, ki so razvili posebno znanstveno področje, namenjeno hidraciji. Znanstveniki pa so vplivali na športne navdušence in javnost.
Začeli so širiti strah pred dehidracijo in njenimi posledicami. Vse večji trg prostočasnih rekreativcev in tekačev so izkoristili proizvajalci športnih pijač. Prodaja teh pijač v Veliki Britaniji presega 330 milijonov evrov letno, trg teh pijač v ZDA pa je bil leta 2009 vreden dve milijardi evrov.
Proizvajalci športnih pijač, kot je Gatorade, ki je od leta 2001 podružnica PepsiCo, so med drugim podpirali raziskave Avstralskega inštituta za šport in ameriškega Združenja atletskih trenerjev. Začelo se je širiti prepričanje o nevarnosti dehidracije in o tezi “ničodstotne dehidriranosti”, po kateri naj bi športniki pili, kolikor lahko, da izboljšajo svoje zmogljivosti.
V resnici pitje pretiranih količin tekočin med športnimi aktivnostmi ni potrebno, lahko je celo kontraproduktivno. Pretirana uporaba športnih pijač pa je celo škodljiva, saj so te pijače visokokalorične in vsebujejo veliko sladkorja. Kdor jih redno uživa, je na poti v debelost!
Raziskovalci pitje teh pijač priporočajo samo pravim tekmovalnim športnikom, ki potrebujejo dodatne kalorije, sladkorje in soli, medtem ko rekreativni športniki in ljudje, ki niso preveč telesno aktivni, takšnih pijač ne potrebujejo. Najboljša je še vedno voda: ko smo žejni. Telo, brez skrbi, nas samo opomni, da moramo piti.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej